Stajlujem kúsky zo šatníka starej mamy

Pamätáte si na článok, v ktorom som vám priniesla 5 outfitov, pričom v každom z nich bol kúsok zo šatníka môjho priateľa? Dnes vám prinášam pokračovanie v podobe 5 outfitov s kúskami zo šatníka mojej drahej starkej. Tešte sa na unikátne, farebné, kvalitné kúsky s históriou. Týmito článkami sa snažím ukázať, že pre pekné outfity a pocit z nového oblečenia nemusíte hneď bežať do obchodov. Krásne a nápadité kúsky nájdete aj blízko – v šatníku vašej polovičky, kamošky či rodinného príslušníka. Zabudnite na to, že keď ste žena mileniálka (generácia mladých narodená približne v rozmedzí 1978-1999), musíte zákonite nosiť len dámske oblečenie, len vo vašej konfekčnej veľkosti a len z kamenných predajní módnych reťazcov. Poďte sa spolu so mnou presvedčiť o tom, že štýlovo môžete vyzerať napríklad aj v 40 ročných kúskoch.

Žoržet a šaty zo svadby

Tieto šaty skončili v taške, ktorá bola určená na kúsky, ktoré mali poputovať na charitu. Veríte tomu? Ledva som ich stihla uchmatnúť a keď som sa od starkej dozvedela, akú majú tieto šaty históriu, ihneď som ich uložila do svojej zbierky historického oblečenia s obrovskými a vzácnymi spomienkami. Ktosi by povedal, že ochraňujem staré „rárohy“ a nepotrebné veci, no ja, milovníčka módy, som si ich odložila zo zámerom uchovať vec, ktorá má unikátny strih, kvalitu a najmä veľké množstvo spomienok. Šaty sú totiž užité z materiálu s názvom žoržet, ktorý bol voľakedy veľmi drahou látkou. Starká si ich obliekla na svadbu blízkej osoby, približne pred 35 rokmi, a sú ušité (aj ručne) krajčírkou. No povedzte, mohla by som takýto kúsok len tak odhodiť? Kdeže! Šaty majú krásny strih, kvalitné prevedenie a zaujímavý detail v podobe zapínania na gombičky na ramene. Skombinovala som ich s mojimi modernými a momentálne trendovými kúskami – vysokými neónovými pančuchovými čižmami a ľadvinkou. Mimochodom, tú ľadvinku mi štrikovala moja sestra! Ak chcete takú aj vy, stačí sa ozvať.

Kabát len na špeciálne udalosti

Keď som tento kabát v starkinom šatníku uvidela, takmer som zhíkla. Som si totiž istá, že mnohé z vás sa doňho zamilujú. Je totiž hnedozelený, dlhý a v nadčasovom prevedení. Jednoducho je to kabát, ktorý si kúpite a nosíte ho možno a desaťročia. Niečo ako Burberry, len pri starkinej skromnosti som si istá, že zaň nedala štvorcifernú sumičku. Keď som sa jej pýtala, kde kabát nosila, odpovedala: „Nuž, keď som sa potrebovala obliecť.“ V jej reči to totiž znamená, že ho nosila počas špeciálnejších udalostí, keď musela byť oblečená pekne a slušne – svadby, oslavy či iné príležitosti. V minulosti si totiž ľudia oblečenie väčšinou delili na dva druhy – pracovné sviatočné. Musím povedať, že mi tento kabát celkom aj sedel, veď oversize oblečenie je teraz v kurze. Aby som v ňom nepôsobila príliš tmavo a stroho, obliekla som si k nemu výrazné červené šaty a obula červené čižmy nad koleno. Kombináciu takýchto čižiem a dlhého kabáta milujem! Čo na to poviete vy?

Neónový sveter a spoločenské konvencie

„Ja som už stará a starým ženám sa patrí chodiť v tmavom.“ Keď počujem túto vetu, ježia sa mi chlpy snáď na celom tele. Samozrejme, nech si nosí každý, čo sa mu páči, no tieto naše slovenské spoločenské konvencie veru rada nemám. Veľakrát som totiž mala pocit, že dáme v zrelom veku sa páčil aj nejaký farebnejší kúsok, no nekúpila si ho, lebo také sýte farby sa predsa staršej žene nehodia nepatrí sa to nosiť. A žiarivé farby predsa ženy omladia, osviežia a dodajú im toľko energie… v zahraničí vždy obdivujem, ako doslova bielovlasé babičky majú na sebe aj štyri sýte farby, absolútne to neriešia a vyzerajú bombasticky. V starkinom šatníku som našla napríklad tento neónovo fialový svetrík a potešila som sa, pretože ho stále nosí.

Kostým ako z fashion weeku

Tento starkin modrý kostým veľmi dobre poznám, pretože na špeciálnejšie udalosti ho nosí rada a často. Žiaľ, už si nepamätá, kedy a kde ho kúpila. Ja som sa však pobavila, pretože som jeden veľmi veľmi podobný videla v módnom magazíne na reklame značky Prada. Ázijská modelka ho mala na fotke s tričkom s bláznivou potlačou, veľkou šatkou na hlave v rovnakom modrom odtieni a obrovskými platformovými sandálmi s ponožkami. Jednoducho, móda sa stále vracia alebo lepšie povedané – môžeš si na seba obliecť úplne hocičo, keď si to správne nakombinuješ, aby to sedelo do tvojho štýlu obliekania. Ja som sa inšpirovala spomenutou modelkou, no bláznivé sandále s ponožkami som vymenila radšej za biele lodičky.

Šatka musí byť

Moja starká má v zásobe pomerne dosť veľké množstvo rôznych šatiek a vždy, keď ich vidím, jej veľmi konkrétne prízvukujem, čo chcem dediť. Znie to možno vtipne, no tie šatky majú nielen osobnú hodnotu pre nás, ale určite už aj finančnú, keďže niektoré z nich sa môžu pýšiť naozaj vysokým vekom. Pri rozhovore si mamina so starkou dokonca pospomínali, že niektoré zo šatiek im ako dar doniesla naša rodina, ktorá kedysi emigrovala do Kanady. Možno si viete predstaviť, aká vzácnosť to bola v tom čase, kedy sa u nás niektoré veci vôbec nedali zohnať.

Čo hovoríte na týchto 5 outfitov, ktoré boli zložené z kúskov zo starkinho šatníka? Nezabúdajte, že móda je hra a život je prikrátky na to, aby sme to nevyužili. A nezabúdajte ani na to podstatnejšie – oblečenia je na svete veľa a preto predtým, než zájdete do obchodov, nazrite do šatníka svojich blízkych. Určite vám nejaký kúsok na vaše módne kreácie radi požičajú a možno aj venujú.

1 Comment

  • Reply
    Týždeň dúhových outfitov. Čo som sa vďaka nemu naučila? – The Stylemon
    13. novembra 2019 at 12:04

    […] na oblečení u mňa nie sú ničím novým. Po u vás veľmi obľúbenom týždni, v ktorom som kombinovala kúsky zo starkinej skrine som si vymyslela nový. Poďte sa spoločne so mnou pozrieť na týždeň, počas ktorého som […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.