Koľko vody pretečie na výrobu trička a prečo je potrebné oblečenie recyklovať?

Viete, koľko oblečenia sa ročne v EÚ vyhodí? 5,8 miliónov ton!!! Zdá sa vám toto číslo vysoké? Mne veru áno! Hlavne kvôli tomu, že z tohto obrovského množstva sa zrecykluje len zlomok a zvyšok mieri na skládku. Pri čísle 5,8 miliónov ton sa veľmi jasne vynára dôvod, prečo je potrebné oblečenie recyklovať.

Viete, koľko vody pretečie pri výrobe jedného kilogramu bavlny? 7 až 30 tisíc litrov vody. Na jedny rifle pretečie 8000 litrov vody a na jedno tričko 2500 litrov. Je teda na mieste zamyslenie – koľko riflí a tričiek máte v skrini? A koľko vody približne pretieklo len na výrobu vášho oblečenia? A to ste len vy. Jeden človek z viac ako 7 miliárd. A pritom je recyklácia ľahká, efektívna a pre textilný priemysel predstavuje významný zdroj materiálu šetrného k životnému prostrediu.

Viete, že pri produkcii bavlny sa používa aj nemalé množstvo pesticídov? V niektorých článkoch sa dokonca vyjadrujú o nadmernej spotrebe. Pesticídy majú rastlinu bavlny ochraňovať pred rôznymi škodcami a chorobami. Na výrobu jedného trička sa podľa dostupných informácií ich minie 150 gramov.

A prečo teda recyklovať? Recyklácia totiž znamená výrazné zníženie spotreby energie, materiálov a chemikálií. Mimo iného ide tiež o vytváranie nových pracovných miest, keďže na recykláciu je prirodzene potrebné množstvo ľudí, tak ako na výrobu.  Recyklácia tiež otvára dvere pre rôznych kreatívcov, ktorí svojimi zaujímavými nápadmi môžu podporiť marketing, predaj alebo všeobecné povedomie o značke, ktorá oblečenie vytvára z recyklovaných látok.

Takže, kam napríklad zo starým tričkom? Predtým, než ho bez rozmyslu zahodíte do koša, zamyslite sa, či vám ešte napríklad neposlúži ako handra niekde na chalupe. Alebo si počas voľnej chvíle otvorte Pinterest a uvidíte, že z trička sa dá vyrobiť napríklad obliečka na vankúš, kozmetická taštička alebo hračka pre psíka. Možností je veľa, len treba chcieť. Ak s oblečením už nič neplánujete, rozhliadnite sa a vo svojom okolí určite nájdete zberný kontajner na textílie. Patria tam a nie do obyčajného smetného koša!

Čo mám na sebe?

Oranžové elegantné šaty – ANSWEAR (žiaľ vypredané)

Žlté pančuchy – Calzedonia

Oranžové espadrillky – CCC Shoes

Kabelka v tvare kapkejku – Shein

Náušnice – Pull and Bear

Foto: David Poul

2 komentáre

 • Reply
  Viki
  9. mája 2018 at 16:01

  je pravda, že niesom veľmi ekologický tip…ale oblečenie určite nikdy nevyhadzujem ! 🙂

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 • Reply
  Gabika
  21. mája 2018 at 13:13

  Ja sa snažím oblečenie nevyhadzovať. To staré vždy poslúži ockovi v dielničke ako handra či dokonca aj ako záplata na monterky 😛 A to, ktoré už veľmi nevynosím a nie je poškodené putuje mladším členom rodiny, deťom našich známych alebo pekne krásne vypraté do detského domova 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.