Sociálne siete vs. realita

Tento článok som si v počítači pracovne nazvala „realita.“ Mám akúsi potrebu napísať pár slov o tom, ako na nás vplývajú sociálne siete a ako si (často mimovoľne) robíme obraz o nejakom človeku a jeho charakterových vlastnostiach napríklad len z fotiek na jeho Instagrame.

Nenávistných komentárov je na sociálnych sieťach ako maku. Niektorí ľudia majú jednoducho tendenciu posudzovať život iného človeka a to, aký je, len podľa toho, čo vidia na fotkách, ktoré postuje. Treba si uvedomiť, že internet je vec zradná a drvivá väčšina ľudí na ňom zo svojho súkromia odhaľuje minimum alebo len to, čo sami chcú odhaliť verejnosti.

To, že niekto na sociálne siete pridáva len fotky jedla neznamená, že celé dni nič nerobí a len sa povaľuje po reštauráciách a kaviarňach. Možno má rodinné alebo zdravotné problémy a jednoducho sa mu len páči fotiť zaujímavé a chutné jedlo a je to to jediné, vďaka čomu sa odreaguje od nepriaznivej reality. To, že na niekoho profile uvidíte len jeho drahé oblečenie, auto a kabelky neznamená, že ten človek je bohatý a šťastný. Možno len chce, aby si to iní mysleli a v skutočnosti žije z ruky do úst a býva v jednoizbovej garsónke na kraji mesta. To, že niekto na svojom Instagrame zdieľa len fotky z luxusných hotelov a pláží neznamená, že ten človek netrpí alebo že tvrdo nepracuje. A čo ja? Napríklad z môjho Instagramu by ste si mohli myslieť, že riešim len farebné oblečenie, vkuse dostávam len veci zadarmo, nemám kamarátov, nikdy nebývam smutná a jediné, čo ma okrem povrchných vecí ako oblečenie a make up zaujíma, je môj pes. Och, ako veľmi by ste sa mýlili.

Množstvo ľudí mi pri osobnom spoznaní hovorí, že si mysleli, že som iná (zväčša povedia niečo ako povrchná pipina). Holt, niet sa čomu čudovať, veď také fotky pridávam na svoje sociálne siete a blog a ako som už napísala, ľudia majú taký zlozvyk myslieť si, že dokonale poznajú istú osobu cez jej sociálnu sieť a majú právo ju súdiť. Rozmýšľala som, prečo ukazujem svetu LEN takúto stránku svojho života. Mám možno fóbiu, že budem ako blogerka ľudí nudiť a snažím sa preto postovať len zaujímavé veci z jednej oblasti (módy). Veď kto by chcel vidieť moje reálne JA?

Asi nikto. Koho by zaujímalo to, že som minulý víkend rýľovala, vozila a ukladala drevo a oberala hrozno a jablká? Radšej som pridala fotku môjho posledného outfitu z blogu a podporila mladú slovenskú módnu značku. Cieľom tohto článku je teda rada pre vás – nerobte si obraz o druhých z ich sociálnych sietí. Ja napríklad absolútne nie som povrchná pipina a princezná módna blogerka. Ale obyčajné dievča z dediny, ktoré pomáha doma na hospodárskom dvore a nemám problém ísť píliť drevo či kydať hnoj. Lenže fotka hnoja by na Instagrame nezískala ani jeden lajčík.

7 komentárov

 • Reply
  Rose Tascher
  9. októbra 2017 at 18:55

  Jee, takové články s názvem “realita” by mohly bývat častěji – já si ráda počtu o tom, jak jsi ryla nebo obírala hrozny :))

 • Reply
  Lu
  10. októbra 2017 at 20:11

  To je super článok, myslím, že to máme dosť podobné keď som doma ? Ja tiež nemám problém ísť kydať hnoj ? či maľovať strechu s tatinom. Možno je pravda, že by sme mohli pridávať častejšie veci aj z reálneho sveta, ale asi je to skôr, aspoň u mňa, taká obrana, že sú veci, ktoré si chcem ponechať v tom svojom osobnom živote ?

 • Reply
  Sabi
  12. októbra 2017 at 10:33

  Lenka, gratulujem ti ku krásnemu a hlavne hodnotnému článku sršiacemu úprimnosťou. 😉 Ďakujem ti za to, že patríš k tým ľuďom, čo to majú v hlave zrovnané a nie sú zdegenerovaní touto dnešnou dobou sociálnych sietí… tak sa nedaj

  Sabi z blogu Beautiful savage

  • Reply
   Lenka
   12. októbra 2017 at 14:23

   Sabi, takýto krásny komentár som nečítala už dlho! Ďakujem ti 🙂

 • Reply
  .farby jesene & ľudskej povahy - www.sweetladylollipop.com
  31. októbra 2017 at 18:30

  […] Zvláštne, ako dokáže obrazovka skresľovať a vytvárať ilúzie. Ako sa ľudia prezentujú spôsobom, ktorý im vôbec nesvedčí a ako sa skrývajú za cudzie masky. Na jednej strane je čarovné, že naozaj môžeme byť kýmkoľvek, kým sa nám zapáči. Vyskladať si svoj dokonalý svet, miesto oddychu, farieb, pekných slov či chutí. Na druhej strane ma pomerne desí, ako odkážu o sebe niektorí ľudia vytvoriť ilúziu a byť v skutočnosti úplne niekým iný. Zároveň je celá táto „sieť“ nesmierne vrtkavá – veľa ľudí nedokáže pochopiť, že nie každý, kto sa na internete prezentuje, že je v živote šťastný, musí byť šťastný 24/7. Veľmi pekne to zhrnula Lenka v tomto článku. […]

 • Reply
  Katarína
  2. novembra 2017 at 14:47

  Ja to vidím takto: diváci hodnotia po divadelnom predstavení herecké výkony, majú z toho určitý zážitok, niekedy sú spokojní, inokedy pobúrení, unudení, sklamaní, ten herec bol taký a ten taký. Herci s tým musia počítať, že v divákovi vyvolajú reakciu a to nielen svojím výkonom, ale hlavne rolou, ktorú stvárňujú. Blogeri si tiež vyberú rolu a tú hrajú, napr. som fashion blogerkou. Ty od týchto divákov chceš, aby videli v hercovi “obyčajného človeka”. Ale kto sa kedy spontánne zamyslel nad tým, čo robí herec vo voľnom čase, či umýva záchod ako ja divák? Niektorí blogeri majú veľmi silnú sebaprezentáciu v rámci svojej roly a musia rátať s tým, že vyvolávajú reakcie, resp. často dráždia ľudí.
  Ešte mi napadlo, či by to vadilo, že Tvoj post s kydaním hnoja by nedostal ani jeden like? Ja by som Ti ho dala, ale nemám instagram:).

 • Reply
  Katarína
  6. novembra 2017 at 10:16

  Tento blog som nasla vo stvrtok vdaka odkazu z ineho blogu. Listovala som v nom a mozem povedat, ze ma ani neirituje, ani nenudi, ale pri citani sa usmievam az smejem a to aj kvoli fotkam, ale hlavne textu:). Mam rada pestre farby, na tomto blogu nachadzam vela optimizmu, zivota a vtipu, takze parada. Ocenujem, ze nepises dookola, ako ten cas rychlo leti, a ako nic nestihas. Prave naopak, mam pocit, ze si vies velmi dobre vychnutnat tu a teraz!

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.