Všetko o mojej laserovej operácii: cena, postup, bolestivosť, ne/výhody…

Ako ste už iste zaregistrovali, pred pár dňami som absolvovala laserovú operáciu očí NeoLasik HD v Neovízii. Okrem obrovského množstva povzbudivých správ a blahoželaní (s ktorých som dojatá a zo srdca ďakujem!) mi prišlo približne rovnaké množstvo otázok ohľadne rôznych aspektov operácie. Rozhodla som sa vám preto všetko dopodrobna zhrnúť v tomto článku a dúfam, že vám moja osobná skúsenosť pomôže, ak operáciu zvažujete aj vy.

Prečo som sa rozhodla pre laserovú operáciu očí?

Okuliare nosím už roky a stali sa mojou súčasťou a možno akýmsi poznávacím znamením. Aj keď som to spočiatku brala ako vec, ktorou sa od druhých odlišujem a som iná (napríklad v škole v triede som bola jediná s okuliarmi), postupne som začala vnímať nevýhody a obmedzenia, ktoré s nosením okuliarov idú ruka v ruke. Po škole, keď som začala pracovať, som si našetrila dostatočné množstvo peňazí a približne rok som zvažovala operáciu. O tom, aký je život okuliarnika, si môžete prečítať v mojom predošlom článku. Rozhodla som sa teda zlepšiť si život, aj kvôli tomu, že som začala robiť veci (napríklad dennodenne plávať), ktoré mi okuliare veľmi sťažovali a celkovo ma obmedzovali.

Prečo Neovízia?

Ako dieťa internetu som si prirodzene najskôr začala pozerať informácie o klinikách na internete. Samozrejme, pýtala som sa aj ľudí z okolia, ktorí mi nezávisle od seba povedali najmä negatívne skúsenosti ich samých a ich známych s istými klinikami. Neovíziu som si vybrala najmä kvôli skvelým recenziám, ktoré som počúvala a čítala všade a ich internetovej stránke, ktorá je plná všetkých potrebných informácií, ktoré človek potrebuje vedieť pri rozhodovacom procese. Skrátka, pri Neovízii som si povedala, že je to to pravé a môžem im dôverovať.

Pre Neovíziu som sa rozhodla hlavne kvôli skvelým recenziám a najmodernejšiemu vybaveniu.

Koľko taká operácia stojí?

Cena operácie sa pohybuje od tisíc do niekoľko tisíc eur, vzhľadom na typ operácie (tie modernejšie s rýchlym hojením stoja prirodzene viac). Samozrejme, nie je to lacná záležitosť, no je potrebné si uvedomiť, že ide o náš zrak a nie o kabelku alebo auto. Naše zdravie je to najdôležitejšie, čo máme, a preto by sme na ňom rozhodne nemali šetriť. Ja osobne som na finančnú stránku vôbec nehľadela. Existujú však rôzne spôsoby, ako ušetriť – napríklad splátky alebo množstevná zľava (ak na zákrok pôjdeme s inou osobou alebo osobami).

Klasický výraz počas každého môjho vyšetrenia u očnej lekárky – nič nevidím! 😀

Ako si vybrať správny typ operácie?

Typ operácie, ktorý je pre vás najvhodnejší, si nevyberáte vy, ale ho na základe vyhodnotenia veľmi podrobných testov vyberie pre vás doktor. Faktorov je veľa – napríklad vek, typ očnej vady a výška dioptrie.

Najvhodnejší typ operácie pre vás vyberie odborník po niekoľkohodinových precíznych vyšetreniach.

Dajte si pozor, lebo ľudia si zvyknú operácie celkom ľahko pliesť. Niektoré kliniky sa špecializujú iba na „staré“ typy operácií, pri ktorých sa používa iba excimerový laser. Každá klinika si operáciu inak nazýva, niekde ju nájdete ako lasek, epi lasik, prk či 6 D laser a ešte neviem čo. „Starší“ typ rozoznáte podľa toho, že vás operujú iba excimerovým laserom. Cena týchto operácii sa pohybuje plus mínus okolo päťsto eur na jedno oko. Pri tejto operácii vám odstránia povrch rohovky a zákrok doť prvé dni bolí, kým vám jemná blanka na oku opäť dorastie. Je tu problematická re operácia, ak by bola niekedy potrebná.

Ďalší typ laserovej operácie, považovaný za v súčasnosti moderný, je takzvaná femtolasik alebo smile. Pri oboch už chirurg používa šetrný femtoskeundový laser, vďaka čomu neodstraňuje povrch rohovky. Pooperačné hojenie nebolí, a na operáciu dostanete doživotnú záruku.

Aký je postup laserovej operácie očí?

Ja som najskôr absolvovala predoperačné vyšetrenie. Trvalo takmer tri hodiny a veľmi podrobne sa mi venovalo niekoľko odborníkov. Každý jeden z nich mi všetko dopodrobna vysvetlil, a tak som mala o všetkom (postup, na čo si dať pozor, atď…) dobré informácie. S pani doktorkou Záhorcovou som sa tiež otvorene rozprávala o negatívnych komentároch, ktoré mi pár ľudí písalo pod fotky na Instagrame (ich negatívne skúsenosti a odhováranie od operácie) a všetko mi bolo objasnené. V skratke – ich negatívne skúsenosti vyplývali najmä z výberu nekvalitnej kliniky a podstúpenia starej metódy operácie, ktorej predchádzalo nie až tak kvalitné vyšetrenie. Mne vyšetrovali nespočetné množstvo vecí, počas ktorých zistili všetky predispozície a to, či som vôbec na zákrok vhodná. Zistilo sa mi napríklad, že mám slabšie (ale stále v norme) uchytený sklovec (biela hmota oka) na sietnicu (zadná časť oka), a keby som sa napríklad rozhodla byť profesionálnou boxerkou alebo by som chcela často skákať z lietadla alebo sa potápať vo veľkých hĺbkach, mohla by som mať problémy. Vyšetrenie nebolí a ani nie je nijak nepríjemné a jedinou nepríjemnou časťou pre mňa osobne bolo meranie slzivosti, kedy mi pod viečka vsunuli papieriky (merače) a tie som tam musela mať niekoľko minút.

Meranie slzivosti – asi jediná nepríjemnejšia časť vyšetrení. Ale dopadla som výborne!

Po predoperačnom vyšetrení prišla po asi dvoch týždňoch na rad samotná operácia – typ NeoLasik HD. Ja som sa pred operáciou pár dní nemaľovala a oči aj riasy som si čistila bezolejovou micelárnou vodou. Pred operáciou som dostala tabletku na upokojenie, no aj keby som si ju nedala, nič sa nestane. Bola som totiž obklopená príjemným personálom a ostatnými pacientmi a celkovo tam vládla veľmi príjemná atmosféra. A to sa doktorov bojím a nikdy v živote som nebola na operácii. Následne mi sestričky kvapkali do očí dezinfekčné roztoky a lokálnu anestézu. Pred operáciou mi operatérka – pani doktorka Záhorcová, znova veľmi podrobne vysvetlila, čo ma čaká. Vedela, že som módna blogerka, a tak si pre mňa ešte aj prichystala štýlovú bielu ochrannú čiapku so žltými smajlíkmi. Aké milé!

Klasickú a nudnú zelenú čiapku mi ako módnej blogerke nahradili za feši bielu so žltými smajlíkmi, nech som pekná štýlová. V Neovízii myslia na všetko!

Nemôžem povedať, že by samotná operácia bola nejako extrémne príjemná. Nebolelo síce nič, ale veď ktorá operácia je príjemná? Trvala však okolo 20 minút, a tak sa to všetko v pohode dalo vydržať. Znova mi pomohol personál, ktorý bol skvele naladený a dokonca mi do rúk dali rozkošného veľkého plyšovo macka, ktorého som stískala, aby som si zamestnala počas operácie ruky. Dopadla som tak, že keď som si ľahla na operačný stôl, mala som úsmev od ucha k uchu, smiala som sa a v hlave som mala jediné – idem si po nové oči a týmto ľuďom absolútne dôverujem.

Prvotný menší strach hneď opadol vďaka skvelému a dobre naladenému tímu. Dr. Záhorcová je skvelá!

Operácia prebehla hladko a najnepríjemnejšou časťou bolo samotné laserovanie, pri ktorom bolo cítiť jemný zápach niečoho spáleného – na to ma však pani doktorka upozorňovala niekoľkokrát predtým, a tak som presne vedela, čo očakávať. Na klinike majú najmodernejšie laserové prístroje, čo človeka predsa trochu upokojuje. Po operácii nasledovali trošku nepríjemné tri hodinky – veď predsa mi bola laserom upravená časť rohovky, takže to je úplne normálne. Na zákrok so mnou išiel môj priateľ, ktorý mal pre mňa pohotovo pripravené slnečné okuliare a vreckovky – bola som totiž svetlocitlivá a oči mi dosť slzili a rezali ma. To však trvalo dve až tri hodiny a potom, keď som sa večer zobudila, nič ma nerezalo a videla som ostro, ten pocit vám opísať ani neviem. Stále mám z neho zimomriavky a trošku slzy v očiach od dojatia.

PÁR ZÁBEROV Z OPERÁCIE:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na druhý deň ráno som išla na pooperačnú kontrolu, ktorá trvala zhruba hodinu. Všetko dopadlo skvele a oči sa dobre hojili. Nesmierne som si vážila záujem všetkých ľudí v Neovízii o môj momentálny stav – každá jedna sestrička alebo doktorka, ktorá išla okolo, sa ma s úsmevom spýtala, ako sa mám, či som si oddýchla a aké sú moje momentálne pocity. Tie pocity som stále ledva vedela opísať… Veď som predsa zažívala prvé hodiny života bez okuliarov – po 14 rokoch!

Je operácia nepríjemná? Bolí?

Vyšetrenia sú bezbolestné a nedá sa povedať, že by operácia bolela. Je to len nepríjemné – pre niekoho viac, pre iného menej. Predsa sa vám ľudia a prístroje dotýkajú očí. Samotná operácia však trvá tak krátko, že aj keby to pre niekoho bolo nepríjemné, tých 15 minút sa dá prežiť. Je to nič v porovnaní s tým, že to vlastne človeku zmení život. Ako som písala vyššie, po operácii nasledujú nepríjemné dve-tri hodinky rezania, mierneho štípania a slzenia, ale to je všetko a dá sa to zmierniť liekmi proti bolesti.

Aké sú obmedzenia po operácii?

Tesne po operácii som si oči nesmela šúchať a predkláňať sa (zvyšuje to vnútroočný tlak). Vo väčšine prípadov už človek vidí dokonale ostro večer v deň operácie, hoci u niekoho môže byť ešte dva-tri dni veľmi mierne rozmazané, to je však normálne. Večer po operácii som už v pohodičke pridávala fotky na sociálne siete, odpovedala na pár mailov, venčila nášho psíka a pozerala s priateľom televíziu. A neskutočne som sa tešila!!! Na druhý deň po operácii som na obed už išla do práce a frajersky si to následne aj odšoférovala domov z Bratislavy do Brna. Jedinými väčšími obmedzeniami, ktoré človek po operácií má, je šport a make up. Na obidve veci som sa dôkladne pýtala. Odporučili mi dva týždne nešportovať, potom môžem pomaly začať (chodím na yogu, pilates a bedminton) a po mesiaci môžem začať plávať. Čo sa týka make upu, dva týždne sa mám vyhýbať pudrovým očným tieňom a najlepšie aj špirále. Ak si však len budem chcieť upraviť obočie alebo naniesť bronzer a lícenku, opatrne môžem začať už po pár dňoch.

Z celého srdca ďakujem tímu Neovízie za perfektnú a profesionálnu starostlivosť!

Aké sú vedľajšie účinky?

Čítala som o množstve vedľajších účinkoch na rôznych internetových portáloch – suché oči, svetlocitlivosť, zhoršené videnie v šere, problémy pri šoférovaní v noci, atď… Je to všetko veľmi individuálne a v Neovízii mi na všetko robili testy počas predoperačného vyšetrenia. Práve to dokáže odhaliť všetky prípadné nepríjemnosti a vedľajšie účinky. Ja som momentálne pár dní po operácii, veľmi mierne rozmazané videnie na blízko sa odstránilo a každé dve hodiny si kvapkám kvapky proti zápalu a umelé slzy, takže nemám ani suché oči alebo iné nepríjemnosti. So svetlocitlivosťou alebo inými spomenutými vedľajšími účinkami veru zatiaľ problémy absolútne nemám.

Momentálne si užívam života bez dioptrií, frajerujem so štýlovými slnečnými okuliarmi (ešte pred operáciou som si celá natešená samozrejme kúpila viacero nových), no stále zo zvyku ráno siaham po okuliaroch a počas dňa mi hocikedy na stotinu sekundy príde na um otázka: „Kde som nechala okuliare?“ Je neskutočné, kam veda pokročila a že už pár hodín po operácii môžem dať priateľovi pusu bez toho, aby sme sa „štrngli“ okuliarmi. Že si môžem vypiť milovanú kávu bez toho, aby sa mi zahmlili okuliare. Že… Ale toto je na jeden ďalší článok! Každopádne dúfam, že som vám mojimi skúsenosťami aspoň trochu pomohla. Ak sa rozhodujete a možno sa bojíte operácie, ja hovorím – choďte do toho! Tá životná zmena za to teda poriadne stojí!

14 komentárov

 • Reply
  Mária
  27. septembra 2017 at 12:21

  klobúk dole, že si to zvládla! O operácii uvažujem aj ja a celkoom si mi dodala odvahu 🙂

 • Reply
  Michaela
  27. septembra 2017 at 12:28

  Lenka napísala si tento článok s takou radosťou, ako keby sa dieťa tešilo z novej hračky. Ja Ti to tak prajem a som rada, že všetko dopadlo dobre. Ďakujem za informácie a že si ich takto usmievavo napísala..

 • Reply
  Katka
  27. septembra 2017 at 19:50

  Teším sa s tebou z tvojich nových očí, normálne si dojala aj mňa! 🙂

 • Reply
  Jarka
  27. septembra 2017 at 20:01

  Jej ty si z too napisala taky krasny clanok, ze vidno, ze si z toho strasne stastna a dlho si to chcela 🙂

 • Reply
  ZuzKa
  28. septembra 2017 at 8:26

  Leni nádherný článok, až mám zimomriavky z toho 🙂 veľmi ti to prajem!

 • Reply
  Megy
  28. septembra 2017 at 17:17

  veľmi dobrý článok veľmi, veľmi si ma namotivovala. Nech ti nové očká slúžia

 • Reply
  Marián
  29. septembra 2017 at 10:23

  Veľmi dobrý článok. Sám zvažujem operáciu, no na internete som zatiaľ našiel len kadejaké fóra a debaty, ktoré mi nič dokopy nepovedali. Tu om našiel podrobné informácie a tvoju osobnú skúsenosť, čo mi veľmi pomôže v rozhodovacom procese. Ďakujem!

 • Reply
  Prečo sa už toľko nemaľujem? – The Stylemon
  13. októbra 2017 at 9:42

  […] okuliare, teda ešte pred mojou laserovou operáciou očí (celý článok si môžete prečítať tu), som si stále myslela, že sa musím kvôli okuliarovému rámu maľovať silnejšie ako iné […]

 • Reply
  Ako sa zmenil môj štýl obliekania po zbavení sa okuliarov? – The Stylemon
  31. októbra 2017 at 9:18

  […] dioptrických okuliarov. Bolo to perfektné a mám fakt skvelý zážitok, o ktorom si môžete prečítať TU. Netušila som však, že so „zahodením“ dioptrických okuliarov sa mi zmení aj štýl […]

 • Reply
  O láske a veciach nehmotných – The Stylemon
  28. novembra 2017 at 16:40

  […] alebo nemohla vidieť, aká je láska krásna a čo vlastne ja v tom mojom chlapovi mám. Po mojej laserovej operácii mi veľké množstvo ľudí povedalo, že sa mi zväčšili oči. Mne sa však podľa mňa aj […]

 • Reply
  Ako športujem? + môj šport po laserovej operácii očí – The Stylemon
  22. decembra 2017 at 19:26

  […] Pripomínam, že celý článok o priebehu mojej operácie nájdeš tu. […]

 • Reply
  Kamil
  28. júna 2018 at 10:23

  Ja som absolvoval operaciu v CMO a mozem povedat, ze su tam profici. Vidim super, mozem len odporucat. http://www.cmo.sk

 • Reply
  TOP 15 najoriginálnejších slnečných okuliarov – môj výber – The Stylemon
  8. júla 2018 at 19:31

  […] tých som sa už na jeden minulého roka zbavila v Neovízii (o priebehu operácie si stále môžete prečítať na blogu) a ešte aj teraz to považujem za jedno z mojich najlepších životných rozhodnutí. […]

 • Reply
  Okuliare s modrým filtrom – skutočná ochrana očí alebo len módny doplnok? – The Stylemon
  7. decembra 2019 at 20:19

  […] nejaký čas, čo som absolvovala laserovú operáciu očí. Moju recenziu si môžete prečítať v tomto článku a som rada, že aj po dvoch rokoch ľudia článok stále vyhľadávajú a kladú mi rôzne otázky. […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.