Okuliare s modrým filtrom – skutočná ochrana očí alebo len módny doplnok?

Už je tomu nejaký čas, čo som absolvovala laserovú operáciu očí. Moju recenziu si môžete prečítať v tomto článku a som rada, že aj po dvoch rokoch ľudia článok stále vyhľadávajú a kladú mi rôzne otázky. Je to dôkaz toho, že tento typ operácie je stále aktuálny, žiadaný a že ľudia sa o svoj zrak stále starajú. Ak patríte medzi tých, ktorí operáciu podstúpili alebo máte šťastie a okuliare jednoducho k životu nepotrebujete, pretože váš zrak je skvelý, aj tak by ste si ho mali chrániť. A to konkrétne pred modrým svetlom. Čo to je, čo nám spôsobuje, ako sa chrániť a aká je moja skúsenosť? To všetko sa dozviete práve v tomto článku.

Po laserovej operácii som bola nesmierne spokojná a ani si neviete predstaviť ten pocit, ktorý som zažívala – ja, človek, čo nosil vysoké dioptrie dlhé roky a bez nich bol takmer slepý. Činnosti ako plávanie, joga či sauna boli pre mňa malým bezokuliarovým sviatkom. Ísť na operáciu stále, aj po dvoch rokoch, považujem za jedno z najlepších rozhodnutí v živote. Pred časom som na Instagrame narazila na jednu slečnu, ktorá vysvetľovala, že okuliare, ktoré má na fotke, nie sú v skutočnosti dioptrické, sú to len také tie „k počítaču.“ A tak som si o tejto téme začala googliť, pretože som najskôr ani netušila, že také niečo existuje a že monitor, mobil či televízor nám vlastne môžu škodiť.

Elektronické prístroje sa stali súčasťou našich životov. Skúste sa zamyslieť nad tým, koľko času denne strávite pohľadom na počítačový monitor, na obrazovku mobilu alebo na televízor? Ja osobne dosť veľa, keďže si to vyžaduje aj moja práca. Vedeli ste však, že spomenuté elektronické prístroje vyžarujú modré svetlo, ktoré má nepriaznivý vplyv na prirodzený biorytmus nášho tela?

Ochranné okuliare k počítaču sú od francúzskej značky Izipizi zo Zootu.

V praxi a zjednodušene: modré svetlo je súčasťou slnečného žiarenia a so západom sa jeho intenzita znižuje. Telo vtedy začne vylučovať hormón melatonín, ktorý spôsobí to, že sa nám chce spať. Je to prirodzený ľudský proces, ktorý funguje po stáročia. My však aj po západe slnka svoje telo vystavujeme modrému svetlu z počítačov či televízie, čím tento rytmus narušíme. Výsledkom je zlé zaspávanie, slabý spánok a ranný pocit únavy. Nie je to však len o zlom spánku – dlhodobé vystavovanie sa modrému svetlu vraj vedie k depresiám, podráždenosti, zníženej koncentrácii a celkovej oslabenosti našej imunity.

Čítala som aj o pár štúdiách z posledných rokov, ktoré dokonca preukázali vplyv modrého svetla na bunky sietnice. Skracuje im totiž životnosť a spôsobuje tzv. makulárnu degeneráciu (strata centrálneho videnia). V skratke, podľa týchto štúdií modré svetlo urýchľuje slepotu. Úprimne, po prečítaní takýchto slov som sa zľakla.

Fakty si však treba overovať a výskumy či tvrdenia detailne čítať. Z niektorých článkov som totiž mala pocit, akoby vytrhli z kontextu jednu vetu a tú zveličili priam na tvrdenie, že modré svetlo je smrteľne nebezpečné a všetci by sme sa mali báť a mali by sme bežať hneď teraz kupovať špeciálne ochranné okuliare alebo fólie na obrazovky. Pravda je však v tomto prípade, tak ako aj pri mnohých iných témach, niekde inde a po prečítaní nespočetného množstva článkov a výskumov som zistila, že negatívne dôsledky môže mať modré svetlo až vtedy, ak dlhodobo a pravidelne hľadíte napríklad na počítač viac ako 2 hodiny konštantne. V jednom výskume (Michael Grandisar, Flindersova univerzita, Austrália) sa píše, že problémové sú len moderné nové LED obrazovky a ste „safe“, ak na ne hľadíte maximálne hodinu vkuse, a to aj pri zvýšenom jase. Dočítala som sa aj, že intenzita jasu alebo rôzne ochranné fólie na počítač vraj v ochrane pred modrým svetlom nezohrávajú takmer žiadnu rolu. Národný zdravotnícky ústav v USA dokonca zistil, že beztak nejde o žiadnu katastrofu – z ich výsledkov plynie, že ak hľadíte na obrazovku aj 150 minút, vaše zaspávanie to posunie o 14 minút.

Čo sa však deje, ak vaše zamestnanie spočíva v pozeraní do počítača do neskorších večerných hodín? Napríklad, pracujete vo firme, kde musíte všetko riešiť na počítači, nepretržite do neho hľadíte 8 hodín a stále pracujete na poobedné smeny až do večera? Až v takomto prípade môže spomenuté modré svetlo vášmu biorytmu a aj zdraviu vážnejšie uškodiť. Takže platí staré známe pravidlo, že všetkého veľa škodí.

Osobne sa snažím nehľadieť do obrazovky nepretržite niekoľko hodín a dávam si pravidelné pauzy, napríklad na prechádzku so psami. Počas dňa sa venujem domácnosti, športu, foteniu alebo akémukoľvek vybavovaniu a k počítaču sa väčšinou dostávam až neskôr poobede alebo večer. Po zotmení sa mi totiž fotky upravujú najlepšie. Keďže si svoj zrak aj po operácii prirodzene chcem chrániť, objednala som si ochranné okuliare k počítaču od francúzskej značky Izipizi. Zuzka Pisarčíková, optička kliniky NeoVízia, píše: Áno, stále častejšie si ľudia dávajú robiť okuliare ako ochranu pred modrým svetlom, ktoré vyžaruje počítač, smartfón, tablet a dokonca aj televízia. Myslím si, že je to rozumné vzhľadom nato, že škodlivé modré svetlo z digitálnych zariadení môže spôsobiť preťaženie očí, bolesti hlavy a aj nespavosť.” Podľa Zuzky je to však všetko veľmi individuálne a ona osobne takéto okuliare nenosí. Keď však pociťuje únavu očí z počítača, pomôže si kvapkami, ktoré jej prinesú okamžitú úľavu.

Kvapky občas používam aj ja, najmä, keď mám veľmi náročný deň. Napríklad, keď fotím v nákupnom centre 6 hodín a tamojšie svetlo a práca v danom prostredí moje oči veľmi unavuje. Moja zvedavosť však bola veľká a objednala som si spomenuté okuliare k počítaču. Keď som sa totiž nad tým veľmi dobre zamyslela, vždy, keď som dlhodobo upravovala na počítači fotografie, ma boleli oči, pociťovala som únavu, bolesť hlavy a zaspávalo sa mi ťažšie. S ochrannými okuliarmi ma oči nebolia takmer vôbec, a to som na monitor pozorne hľadela s kratučkými prestávkami aj 6 hodín, keď som upravovala fotky pre klienta a blížil sa deadline. Zaujali ma však moje spánkové výsledky, ktoré sa vďaka smart hodinkám zapisujú do aplikácie v mojom mobile. Predtým, počad dní, kedy som pracovala dlho na počítači, zvykol byť čas hlbokého spánku nižší a čas ľahkého spánku nižší, teda som nespala až tak dobre a tvrdo. Pri pohľade na súčasný graf sa však nič nemení ani počas dní, kedy som editovala fotky celé poobedie až do večera a pomer hlbokého a ľahkého spánku je rovnaký ako počas bežných dní, kedy za počítačom až tak veľa dní nestrávim. Podľa tejto aplikácie a daných výsledkov teda môžem usúdiť, že okuliare zrejme pomáhajú.

Je to však individuálne, tak ako všetko ostatné okolo nás. Niekto efekt ochranných okuliarov nepocíti, inému nevadí ani dlhodobé vysedávanie za počítačom a spí dobre. Niekomu zasa okuliare pomôžu. Vo všeobecnosti, ak to s počítačom nepreháňate, nemáte sa čoho obávať. Jedno je však isté – náš zrak by sme si mali chrániť a starať sa oň. Či je to návšteva lekára raz ročne, doplnky stravy, ochranné okuliare k počítaču či laserová operácia, ktorá nám pomôže zbaviť sa dioptrických okuliarov.

Vyskúšali ste takét ochranné okuliare aj vy? Ak áno, budem rada, ak mi svoju skúsenosť napíšete.

2 komentáre

 • Reply
  Evka
  27. júna 2020 at 23:15

  urcite je to sikovna ochrana … ja pouzivam barnery od milicastore a oci nemam take podrazdene nez pred nimi a tiez mi neslzia

 • Reply
  Silvia
  9. októbra 2020 at 13:01

  Tiež som 3 mesiace po operácii očí a rozmýšľam práve nad kúpou takýchto okuliarov z dôvodu distančnej výuky na VŠ – 10 hodin za notebookom. Myslíte si, že by to bola dobrá pomoc pri takom množstve hodín za notebookom?

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.