Ako si nájsť prácu z domu? + ne/výhody a potrebné vzdelanie

Stále sa pýtate, čo tá Lenka vlastne robí, čo ju živí a píšete mi ohľadom toho množstvo správ. Rozhodla som sa teda ukázať vám trošku zo svojho neblogového a profesijného ja a inšpirovať vás tak tým, že všeličo sa v živote dá, keď človek chce a plní si sny.

Živím sa prácou z domu cez počítač. Pred pár rokmi niečo nemysliteľné a dnes veľmi častá realita v mnohých firmách. Snívaš o takej práci? Poradím ti z vlastnej praxe nielen to, ako si takú prácu nájsť, ale aj akú prax alebo vzdelanie na to potrebuješ a aké sú výhody a nevýhody práce z domu.

V akej oblasti?

Sú pracovné pozície, ktoré sa externe cez počítač vykonávať jednoducho nedajú. Existuje však aj veľa pozícií, na ktoré potrebuješ doslova len internet, počítač a svoju kreativitu. Takýto ľudia sú často označovaní za digitálnych Nomádov. Najčastejšie pracovné ponuky na prácu z domova nájdeš v oblasti marketingu a žurnalistiky. Konkrétnejšie napríklad copywriter, web developer, správca sociálnych sietí, tvorca článkov, korektor, grafik, atď. Pozícií je mnoho a je len na tebe, čo si vyberieš. Ja napríklad pracujem ako marketingový pracovník, online content creator a tvorca článkov v slovenčine a angličtine pre rôzne módne blogy a stránky. Určite netvrdím, že som expert a vždy si nechám poradiť od niekoho skúsenejšieho. Práca ma však nesmierne baví a keď sa na svoje výsledky pozriem napríklad spätne rok dozadu, vidím, aké veľké pokroky robím.

Aké sú výhody?

 • Nederieš kancelársku stoličku a si pán svojho času. Väčšinou máš na splnenie úlohy nejaký konkrétny dátum a či to budeš robiť v noci alebo cez deň a či to budeš robiť 10 hodín v kuse alebo s prestávkami – to je len a len na tebe. Niektorí ľudia vedia byť v domácom prostredí dokonca oveľa kreatívnejší a nadpriemerne produktívni.
 • Môžeš to skĺbiť s inými aktivitami – všetko je totiž o time managemente, na ktorý ale MUSÍŠ mať prirodzený talent. Ak rád behávaš, prácu si naplánuješ tak, aby si počas obeda mal napríklad free hodinku na beh. To isté platí napríklad o domácom miláčikovi, dieťati, výletoch, nákupoch atď. Pri práci z domu si vieš všetko pekne rozvrhnúť a stíhať viacero vecí, čo je skvelé oproti tomu, keby si musel celý deň sedieť v kancelárii do 16:00 aj napriek tomu, že svoju prácu si dokončil a nemáš čo robiť.
 • Máš pohodu, súkromie a pokoj. Je to skvelé najmä pre ľudí, ktorých ruší zvyčajný hluk na pracovisku a na prácu potrebujú ticho.
 • Doslova môžeš robiť v teplákoch, z vane, z balkóna, proste môžeš byť kdekoľvek. Ak máš prenosný router s internetom, tak môžeš byť aj v prírode či dokonca aj v inom štáte.
 • Viac zamestnaní naraz. Ak sa v danom odbore budeš zlepšovať, zistíš, že budeš zvládať aj viacero zákaziek alebo zamestnaní naraz – to znamená nielen viac peňazí, ale aj viac skúseností.
 • Úspora času a financií na cestovanie. Poznám ľudí, ktorí strávia ráno takmer hodinu, kým sa dostanú do práce a mesačne minú na cestovanie približne 100 eur. Tebe to však nehrozí, keďže ani nemusíš vyjsť z postele.
 • Menej stresu. Doma ťa predsa nenaháňa šéf a nechodia okolo teba nahnevaní a vystresovaní kolegovia. Doma si urobíš presne takú pohodičku, akú potrebuješ – hudba, sviečky, niečo malé na zahryznutie… Všetko je na tebe.
 • Žiadne konflikty s kolegami. Doma totiž nebudeš mať kolegov alebo skôr kolegyne, ktoré závidia, ohovárajú alebo ti inak znepríjemňujú prácu a atmosféru.

Nevýhody

 • Najväčším mínusom je to, že niekedy sa isté veci ťažko riešia napríklad cez Skype alebo Slack. Ak pracuješ z domu, nemôžeš zájsť do vedľajšej kancelárie a podebatiť s kolegom alebo brainstormingovať s celým tímom. Na všetko si sám a často jediný, kto ti poradí je ujo Google.
 • Vedieť sa prinútiť a mať sebadisciplínu. Stretávam sa s množstvom ľudí, ktorí si prácu z domu nevedia predstaviť – nevedeli by sa totiž napríklad prinútiť ráno vstať z postele alebo by namiesto práce radšej na počítači pozerali zábavné videá. Práca z domu teda rozhodne nie je pre každého.
 • Na začiatku malé finančné odmeny. Ak začínaš, približne 70% firiem ti neponúkne žiadne alebo len motivačné ohodnotenie (ktoré je doslova len pár centov). Presadiť sa a živiť sa napríklad písaním článkov pre rôzne weby je teda dosť ťažké. Ale keď to človeka baví, chce a urobí pre to všetko, tak sa to dá!
 • Samota je často kreatívna, no niekedy aj ubíja. Nič ti však nebráni zájsť na kávu s kamoškami alebo na obed s rodinou. Prácu si proste len rozvrhneš tak, aby si mal hodinku pauzu na čokoľvek.
 • Na homeworking sa veľmi ľahko zvyká a neskôr, ak zmeníš prácu, sa veľmi ťažko vracia znova späť do kancelárie a kolektívu.
 • Musí ťa motivovať výsledok. Jedine tak sa staneš v práci z domu úspešným. Ak ťa nemotivuje výsledok a si ten typ človeka, ktorý len „odmaká“ všetko, čo mu bolo pridelené, tak táto práca nie je pre teba.
 • Aj výhody sa môžu ľahko stať nevýhodami. Samota, domáce prostredie či sedenie za počítačom ťa veľmi ľahko môžu začať iritovať, keďže najväčším dobrodružstvom je niekedy bohužiaľ len cesta na záchod.
 • Slovnej pochvaly pozitívneho výsledku sa doma nedočkáš. Jednoducho ťa len musí baviť to, čo robíš.
 • Nikto ti nezaplatí nadčasy alebo nočnú. S prácou z domova prichádza tiež väčšinou povinnosť založiť si živnosť, s ktorou to môžeš mať občas ťažké, ak sa hneď neuchytíš a nebude sa ti dariť.
 • Práca z domu aj niečo stojí. Áno, na začiatku potrebuješ len počítač a internet, no časom si kvôli pohodliu dopraješ väčší monitor, výkonnejší počítač, lepšiu myšku, z ktorej ťa nebude bolieť ruka alebo pohodlnejšiu stoličku. Ak budeš kvôli svojej práci aj fotiť alebo robiť grafický dizajn a budeš sa chcieť zlepšovať, bude ťa to stáť nemalé financie.

Aké vzdelanie/prax?

Na rôzne pracovné pozície potrebuješ samozrejme rôzne vzdelanie. Narovinu však z praxe poviem, že ak nebudeš v rybníku siahať na tie najväčšie ryby, ale skôr na tie menšie, nepotrebuješ takmer žiadne odborné (rozumej vysokoškolské) vzdelanie. Im väčšinou len stačí, ak napríklad písanie článkov alebo fotenie a postovanie produktov na sociálne siete človeka baví a má chuť sa zlepšovať a učiť sa novým veciam. Samozrejme, na písanie článkov musíš mať prehľad o téme, ktorej sa chceš venovať (móda, beauty, lifestyle či ekonomika, politické dianie,…) a musíš ovládať gramatiku jazyka, v ktorom chceš písať. Na tvorbu contentu pre sociálne siete alebo na pozíciu grafika zasa potrebuješ vedieť aspoň v základoch, čo je to Photoshop, Facebook, Instagram a veľa iného a vedieť, čo dnes “frčí.” Ak teda začínaš a nechceš hneď siahať vysoko, stačia ti základy, správna motivácia a chuť zlepšovať sa. Stretla som sa už tiež s tým, že mnohé weby len chcú, aby ich prispievatelia a tvorcovia obsahu len kopírovali zahraničné stránky a doslova len prekladali texty. Nie som zástancom takéhoto štýlu a rozhodne som to nikdy nerobila a ani nebudem, no ak sa len rád hráš so slovíčkami, ovládaš minimálne angličtinu a rád prekladáš a zadávateľovi zákazky nevadí neautorský text, je tu aj takáto možnosť – a na tú teda nepotrebuješ nič len znalosť jazyka, počítač,  internet a zoznam tých správnych internetových portálov. A ešte jeden tip – ak existujú pracovné ponuky, ktoré ťa zaujali, no bohužiaľ nie sú určené na prácu z domu, nezúfaj. Do životopisu si napíš, že si naklonený práci z domu a ak dostatočne zaujmeš, možno motyka vystrelí. Všetko je totiž vecou dohody a ak zamestnávateľ vidí, že máš vynikajúcu pracovnú disciplínu a návyky, ľahko bude súhlasiť s prácou z domova. Ak sa na teba usmeje šťastie a prácu si nájdeš, internet je priestorom zákerným, a preto si pred každým výkonom práce dohodni konkrétne podmienky a bez zmluvy (len na základe slovnej dohody) nikdy nič nerob.

Dúfam, že som svojim článkom aspoň trochu “nakopla” tých, ktorý o práci z domova rozmýšľajú. Pretože ak si na to stvorený, vyššie napísané výhody už dávno poznáš a nevýhody neberieš ako tragédiu, s prácou z domova sa dajú robiť veľké veci. Internet ti totiž ponúka obrovský priestor na sebarealizáciu. Home office ti tiež pri správnom time managemente dáva pocit neskutočnej slobody a dokonca aj možnosť cestovať do iných krajín.

5 komentárov

 • Reply
  Dominika
  22. marca 2017 at 16:14

  super článok 🙂 Tvoj blog vidím prvýkrát a zaujal pozitívínymi farbami a kompozične peknými fotkami, všetko sa mi na tvojom blogu veľmi páči, teším a na tvoj ďalší príspevok 🙂

  • Reply
   Lenka
   22. marca 2017 at 16:28

   ďakujem Dominika 🙂

 • Reply
  Romilikes
  22. marca 2017 at 20:40

  ..tak tak..treba si plniť sny..veď kedy keď nie tu s teraz?..držím palce ???

 • Reply
  Drew
  2. augusta 2017 at 15:02

  super článok 🙂 pre mňa je práca na doma stvorená, rada trávim čas doma a blog beriem už ako také svoje hobby, voči ktorému mám povinnosť a zodpovednosť. Avšak, obávam sa, že nemám dostatočné vzdelanie ani na jednu z vyššie spomínaných prác. Gramatiku mi často niekto z článkov na blogu vytkne, grafiku a marketing ovládam skutočne len základy 🙂 tak snáď sa niekedy pritrafí niečo, v čom budem aj ja dobrá a podarí sa mi byť pánom svojho času 🙂
  Drew’s Beauty

 • Reply
  Ako efektívne pracovať z domu a byť úspešný? – The Stylemon
  9. augusta 2018 at 10:29

  […] života a  veľa sa na ňu pýtate. Ide o prácu z domu – to, ako si ju nájsť, som písala v jednom zo starších článkov, ktorý je doposiaľ jeden z najčítanejších na mojom blogu. Dnes by som vám však rada […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.