Ako využiť staré ponožky?

Čo so starými ponožkami? To je otázka, ktorú si položí zrejme každý z nás, kto trochu poškodené veci nehádže rovno do koša, ale v duchu využiteľnosti im vdýchne druhý život a pretransformuje a chcel by ich premeniť na čosi iné. Ja takto využívam množstvo vecí v domácnosti, z trička napríklad veľmi rada robím hračky pre psov alebo obliečky na dekoračné vankúše. Dnes to však bude téma ponožková! Nezúfajte, ak sa vám na nich urobia diery a určite ich hneď nezahadzujte. Čo z nich môžete vyčarovať?

WARNING! V tomto článku nájdete len veci, ktoré vyrábam ja a páčia sa mi. Sú zároveň extrémne ľahké na výrobu a nepotrebujete ani šijací stroj. Pre viac nápadov pohľadajte na internete.

Štýlový motýlik

Pri troche googlenia na vás vyskočí obrovské množstvo ponožkových nápadov, väčšina z nich je pre deti. Ak im chcete kreatívne vyplniť voľný čas, určite sa na internete poobzerajte, pretože zo starej ponožky môžete poľahky vyrobiť spolu s najmenšími rôzne zaujímavé hračky. Aj tento môj motýlik je pre deti super, ale keďže ja mám rada veselé, farebné a infantilné vecičky najmä v móde, rozhodla som sa ho vyrobiť pre seba. Zvolila som žltú ponožku, ktorá mala deravú pätu, no to mi vôbec neprekážalo. Vychádzať môžete napríklad z tohto postupu.

Rúško

Tento článok je napísaný v apríli 2020, kedy je používanie rúšok viac než aktuálne. Ak doma nemáte nič iné alebo jednoducho chcete využiť starú ponožku, výroba je veľmi jednoduchá. Navyše, ak zvolíte pestrofarebnú ponožku, vaša maska bude veselá a pútavá. Postupovať môžete napríklad podľa tohto návodu.

Hračka pre psa

Výroba hračiek pre psov je v našej domácnosti najčastejším čarovaním s ponožkami, keďže máme hneď dva hyperaktívne kusy. Našťastie, nepotrebujú drahé hračky a radosť im naozaj urobí aj drobnosť vyrobená z ponožky, ktorú môžu aj hrýzť alebo zničiť. Výroba je extrémne jednoduchá. Do ponožky len vsuniete tenisovú loptičku a oba konce zauzlíte alebo zaviažete.

Kryt na mobil alebo externá nabíjačku

Kúpila som si novú externú nabíjačku a pri pohľade na jej vyhotovenie som si bola istá, že jej povrh v kabelke hneď poškriabem. Vyrobila som si preto na ňu z ponožky praktický ochranný obal, ktorý rovnako dobre poslúži aj na mobil alebo čokoľvek, čo by ste chceli chrániť pred poškriabaním. Ponožky len odstrihnete v požadovanej dĺžke podľa veľkosti nabíjačky/mobilu a zašijete. Navrch môžete pridať aj gombík alebo iné zatváranie.

Ihelnička

Ihelničku si nemusíte kupovať, pretože si ju veľmi ľahko dokážete urobiť aj doma a využiť na ňu veci, ktoré by inak skončili v koši. Stačí vám na to stará ponožka a malá konzerva (napríklad z tuniaka). Na internete nájdete množstvo návodov, len na textíliu, do ktorej ihly a špendlíky následne picháte, použite ponožku.

Oblečenie na črepník

Ak máte doma, tak ako ja, staršie alebo škaredšie črepníky, oblečte ich! Stačí, ak zvolíte peknú ponožku, ktorá ladí s vašim domovom. Črepník vsuniete dovnútra ponožky tak, aby vrchná gumička na ponožke siahala po vrch črepníka. Spodok ponožky odstrihnete v dĺžke, aby sa ponožka dala trochu zasunúť pod črepník, no zároveň neškodila jeho stabilite. Samozrejme, použiť musíte len menšie črepníky, ktoré na spodku nemajú dieru na odtekanie vody.

Levanduľové vankúšiky

Po hračkách pre psa sú voňavé vankúšiky do skrine u mňa druhou najobľúbenejšou vecou. V blízkosti Brna totiž máme levanduľové pole, kam si vždy v lete ideme levanduľu nazbierať a doma ju následne zužitkujeme. Vankúšik si ušijete úplne rovnako ako obal na mobil. Rozdiel je len v tom, že ponožku naplníte zrnkami levandule a zašijete ju. Pre zintenzívnenie vône zvyknem ponožkový vankúšik ešte trochu pokvapkať levanduľovým olejčekom a následne ho uložím do skrine.

Vlasová pomôcka

Odstrihnutú vrchnú časť ponožky môžete poľahky použiť aj ako veselú farebnú gumičku do vlasov. Perfektne však aj funguje, ak máte redšie vlasy a chcete si urobiť na hlave donut (vtipné slovo, no podľa fotky mi snáď rozumiete). Stačí, ak si na hlave najskôr spravíte pomocou klasickej gumičky pevný cop, následne naň navlečiete ponožku, z ktorej odstrihnete špičku a vytvarujete tak hrubší ovál s dvoma dierami na oboch koncoch, a vlasy potom klasicky upínate sponkami pod donut.

Oblečenie pre psíka

Ak máte doma malého psíka a staršiu väčšiu ponožku alebo ponožku, ktorej pár zázračne zjedla práčka, môžete z nej veľmi ľahko urobiť aj oblečenie pre tohto vášho miláčika. Funguje to perfektne pre šteniatka, ktoré rýchlo rastú a kupovanie drahého oblečenia je zbytočné alebo pre psíky, ktoré sú hotovými čertíkmi ničiteľmi. Postupovať môžete napríklad podľa tohto veľmi ľahkého návodu.

Pom pom guľka

Pom pom guličiek som sa za svoj život narobila neúrekom. Tu nájdete návod na pom pom vianočný veniec zo starého svetra. Rovnakým postupom urobíte aj guľky z ponožiek. Stačí, ak si ponožky nastriháte na pásiky – nemusia byť ani rovnako široké a ani rovnako dlhé.

Dúfam, že sa vám moje ponožkové tipy páčili a že vaše nasledujúce ponožky s dierkou nepoputujú rovno do koša, ale z nich počas voľného času niečo kreatívne vyrobíte.

4 komentáre

 • Reply
  Nicol
  21. apríla 2020 at 15:35

  Wow, to sú super tipy. My väčšinou staré ponožky používame len na handry. Ale keď sme boli deti, tak sme si z nich vytvárali rôzne hračky. Najradšej slimáka 😀 ale takého bez domčeka, len sme doňho napchali vatu alebo molitan, zašili, urobili oči a bolo 😀

 • Reply
  Hodinky a udržateľná móda: čo majú spoločné? – The Stylemon
  21. októbra 2020 at 11:16

  […] úplne čokoľvek – u mňa si môžete napríklad prečítať starší článok o tom, čo vytvoriť zo starých ponožiek. Rovnako tak sa do popredia dostávajú aj second handy. V oblasti módy dnes viete kúpiť obrovské […]

  • Reply
   Mobila123
   3. júna 2021 at 16:39

   Wow výborne veci všetko som vyskúšala a veľmi sa mi to páči odporúčam si vyrobiť ten obal na mobil(je veľmi praktický) konečne som využila asi milión strach ponoziek

 • Reply
  Mobila123
  31. marca 2021 at 9:18

  Super si to zaujmave veci

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.