Ako sa efektívne zbaliť na dovolenku: mojich 7 tipov

Dovolenková sezóna je v plnom prúde. Za svoj život som toho precestovala nemálo a stále sa stretávam s tým, že ľudia si prekvapivo nevedia zbaliť veci do kufra. Teda, zbaliť sa vie každý, no nie každý to zvláda efektívne, s použitím rôznych trikov. Napadlo mi preto, že by som vám rada chcela ukázať tie moje baliace triky a snáď niekomu z vás pomôžu. Možno niektorý z nich už poznáte a ak by ste chceli moje tipy doplniť o nejaké svoje overené, budem rada, ak tak urobíte v komentári pod týmto článkom.

Metóda rolovania

Samozrejme, toto nie je z mojej hlavy a metódu rolovania oblečenia vám bude ospevovať a odporúčať každý jeden cestovateľ. Vďaka rolovaniu totiž do kufra zmestíte viac vecí a ak to urobíte precízne, dokrčia sa menej, než pri klasickom ukladaní na seba. Keď ich totiž len vložíte do kufra jeden na druhý, po zazipsovaní a postavení sa vám v ňom veci pomiešajú. Malé rolky jednoducho vyhrávajú a po otvorení kufra máte oblečenie navyše pekne prehľadné.

Najťažšie veci na spodok

Keď vidím, ako si napríklad ľudia kupujú fľaše alkoholu v dutty free časti letiska a následne ho ledabolo hodia do kufra, len si povzdychnem. Myslite na to, že najťažšie veci (nielen spomenutý alkohol, ale napríklad aj žehlička na vlasy či čokoľvek, čo váži viac než pár desiatok gramov) patrí do dolnej časti kufra, aby sa vám veci dokrčili čo najmenej.

Ekosieťky na  maličkosti

Ekosieťky používam nielen na ovocie, zeleninu a pečivo v obchode, no sú aj super parťákmi na cestovanie. Ja v nich nosím napríklad nabíjačky a rôzne káble alebo spodné prádlo a plavky. Respektíve, čokoľvek, čo je malé a v kufri sa môže rýchlo a ľahko rozkotúľať. Pri poslednom balení som použila svoje nové ekosieťky z Kauflandu. Samozrejme, rovnako fungujú aj klasické plastové sáčky, ktoré takto využijete znovu. Mne sa však páči to, že textilné ekosieťky sa pekne dajú pomocou šnúrky zatiahnuť a nič z nich nevypadne.

Priestor na dne medzi tyčkami

Kufor v spodnej časti nie je úplne rovný a treba na to myslieť. Ja si preto na dno dávam vždy niečo mäkké, najlepšie oblečenie. nikdy tam nedávam niečo tvrdé, napríklad knihu, ktorá by zbytočne ten mierne nerovný povrch zabrala.

Efektívna kozmetika

Ak idete na letnú dovolenku, veľa kozmetiky a make upu vám netreba. Ja som si zvykla brávať si produkty, ktoré využijem na viacero spôsobov.  Napríklad, červený rúž využijete na pery a rovnako aj na dodanie zdravého vzhľadu tvári, ak si ho zľahka nanesiete na líčka a rozmažete prstami. V jednej malej paletke zasa môžete mať bronzer a rozjasňovač, ktoré môžete použiť aj ako očné tiene. Kokosový olej môžete použiť na hydratovanie pokožky, na odlíčenie alebo ako masku na vlasy v prípade potreby.

Rúž môže byť farba na líčka, rozjasňovač a bronzer taktiež aj očný tieň. Multifunkčná kozmetika v kufri zaberie menej miesta. Odporúčam vám aj koncentrovaný sprchový gél od Yves Rocher, pretože s maličkým balením sa môže počas celej dovolenky umývať celá rodina.

Problém opaľovacieho krému

Jedným z najčastejších artiklov, ktoré na letisku z príručnej batožiny pracovníci letiska vyhadzujú, je opaľovací krém. Zohnať totiž balenie do 100ml je takmer nemožné a na jednu priemernú dovolenku taktiež nepostačujúce. Mnohí si teda kupujú opaľovací krém v cieľovej destinácii, ktorý však nemusí zodpovedať ich požiadavkám, napríklad, ak chcú čisto prírodnú kozmetiku. Nehovoriac o tom, že krémy v obchodoch v turistických destináciách sú väčšinou poriadne predražené. Ja si tento krém kúpim už doma (odporúčam napríklad Weledu z DMky) a prelejem si ho do viacerých menších cestovných fľaštičiek, ktoré sa ku mne dostali ako darček alebo boli pribalené k časopisu a používam ich stále dookola. Takto sa vyhnem ulakomeniu sa na krém niekde pri pláži, ktorý by som inak nekúpila a za horibilnú cenu.

Príručná taška

Do príručnej tašky si zvyknem dávať všetko, čo je cenné – mobil, nabíjačky, počítač, fotoaparát alebo ďalšie objektívy a doklady. V nízkonákladových leteckých spoločnostiach sa totiž stáva, že vám môžu do podpalubia zobrať aj príručný kufor. No a všetci vieme, ako nešetrne s kuframi na letisku zaobchádzajú a nikto z nás by tam nechcel mať nič cenné alebo krehké. Mať všetko u seba v batohu alebo kabelke je teda istota. V prípade, že necestujem s veľkým kufrom, ale len tým príručným, si kozmetiku dávam radšej taktiež do batoha. Vďaka tomu kufrík absolútne nemusím otvárať, čo kvôli jeho váhe, veľkosti a najmä zámke zaberie viac času než len odzipsovanie batoha.

1 Comment

 • Reply
  Sabi
  23. júla 2019 at 12:03

  Vážne sa mi páči nápad s ekosieťkami, to znie ako organizácia, ktorú ja môžem. 😀 😉

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.