Ukľudni sa, len sa fotíš na Instagram…

Moja starká zvykne hovorievať, že dnešná doba je veľmi zvláštna. A veru, má pravdu – každý chodí s mobilom v ruke, ľudia sa spolu stýkajú menej a sociálne siete prekvitajú do takého rozsahu, že vďaka nim začali niektoré osoby aj zarábať. Pred 50 rokmi nemysliteľná vec, dnes veľmi dobrý biznis. A práve tejto téme by som chcela venovať nasledujúci článok, písajúc ho v rozhrkanom autobuse cestou z Madridu, kdesi medzi Bratislavou a Nitrou.

Najskôr o veciach pozitívnych

Veľa ľudí nadáva na sociálne siete ako na zhubu spoločnosti. Nečudo, veď sa jeden druhému odcudzujeme a radšej sa navzájom sledujeme na obrazovkách našich mobilov. Na internete a sociálnych sieťach je taktiež obrovské množstvo negatívnych aspektov, ktoré priamo či niekedy aj nevedomky ovplyvňujú nielen mládež, ale aj nás dospelých. Ak sa však tieto médiá uchopia správne, je to fantastická vec. Prečo?

Poslednú oznamovaciu vetu vám vysvetlím na modelovom príklade. Predstavte si dievča menom Lenka, ktorú veľmi baví fotenie, móda a písanie. Už počas univerzitných štúdií sa nevenuje ničomu inému a tieto najskôr malé záľuby prerastajú do niečoho, čo ju začína napĺňať najviac na svete. Čo by robila Lenka v takejto situácii, keby žila pred pár desiatkami rokov? Horko-ťažko by si našetrila a cez desať známostí sa dostala k nejakému priemernému fotoaparátu, keďže v tej dobe také veci veru na stromoch len tak nerástli. A čo móda? Vo vtedajšom režime sa zaujímavé oblečenie zháňa neľahko a Lenka je nútená šiť si veci sama pomocou predlôh a postupov v časopisoch. Zohnať zaujímavú látku alebo strih aký nosia moderné ženy napríklad v Amerike je nemožné, a tak sa uspokojuje aj s tým málom, čo má. Sem-tam sa jej podarí odfotiť krásnu módnu fotku, no vyvolanie je náročné a keď sa to podarí, nadšenie je veľké a Lenka ju spokojne ukazuje všetkým kamarátkam, spolužiakom v škole a rodine, ktorá pre jej zvláštnu záľubu veľa pochopenia nenachádza. Lenka však sníva aj o písaní o modernom obliekaní, módnych trendoch alebo o tom, ako ženy môžu dať najavo rôzne veci nonverbálne, pomocou oblečenia. Tieto témy by však pre vtedajší režim boli absolútne neprípustné a keďže sa svojimi odvážnymi článkami nechce dostať do problémov, radšej zostáva ticho a svoje kreatívne myšlienky si občas len zapíše do malého notesu, ktorý ukrýva medzi kopami nití, látok a fotiek pod svojou posteľou. Jej záľuba sa zdá spoločností zvláštna, v škole na ňu ukazujú prstom a aby si po svojich štúdiách našla dobré zamestnanie, ktoré uživí ju aj jej nastávajúcu rodinu, musí sa svojej najväčšej životnej záľuby vzdať.

A čo by robilo mladé kreatívne dievča menom Lenka s rovnakými záľubami dnes? Lenke na odfotenie zaujímavých módnych kreácií poľahky vystačí aj jej smartfón, ktorý postupne nahrádza kvalitnejším fotoaparátom. Pretože fotky a svoje myšlienky, ktoré najskôr zdieľala na sociálnych sieťach len so svojimi kamarátmi, sa tešia čoraz väčšej obľube. Ľudia jej zaujímavé kúsky, ktoré si poľahky kúpi cez internet alebo na svojich cestách po svete alebo jej nevšedné a originálne kombinácie, ktoré jej na um prídu vďaka sledovaniu rôznych internetových stránok a čítaniu zahraničnej tlače, obdivujú a jej fanúšikovská základňa rastie závratnou rýchlosťou. Jej záľuba jej prináša v súčasnej dobe obrovské množstvo výhod – nové kamarátstva s rovnako zmýšľajúcimi kreatívnymi ľuďmi, nové zážitky a pracovné ponuky. Začínajú ju oslovovať rôzne značky s veľmi jednoduchou požiadavkou – vyber si módny kúsok, ktorý sa ti páči, odfoť sa v ňom na Instagram, označ nás a my ti za to dáme za odmenu peniaze. A výsledok? Lenka si vďaka svojej záľube a súčasnej prajnej dobe začína vďaka svojim zaujímavým fotkám a článkom zarábať. Viete, čo by za toto všetko dala vyššie spomenutá Lenka spred pár desiatok rokov? Uvedomme si, ako veľmi ľahká je v istých oblastiach dnešná doba.

A teraz o veciach trochu negatívnych

Mladých dievčat a chlapcov ako je Lenka je v dnešnej dobe veľa. Mladých ľudí zaujímajú sociálne siete a zdieľanie najrôznejšieho obsahu sa stáva ich chlebom každodenným. Mnohí, tak ako Lenka, sú aktívni, kreatívni, šikovní a podarilo sa im svojim blogom alebo profilmi na sociálnych sieťach dokonca aj zarábať. Niektorí z nich akoby však zabudli, čo je v živote najpodstatnejšie a aké sú reálne problémy súčasných ľudí.  Mladí influenceri sa na sociálnych sieťach vystatujú, aké to oni majú ťažké. Aké ťažké je vytvoriť fotku a aké obrovsky časovo náročné je napísať článok na blog. Pri prekročení istého čísla followerov alebo vypublikovania skvostnej fotografie s veľkým množstvom komentárov ďakujú svojim rodičom, babke, susedke Elene, pani učiteľke Julke a koňovmu otcovmu bratovmu synovi za taký nevídaný úspech. A po poďakovaní v instastories si s úškrnom ako Cruella de Vil prerátavajú svoje „ťažko“ zarobené peniaze. Bratia a sestry, ukľudnime sa…

Je potrebné si uvedomiť, že blogeri a influenceri sú skvelí a môžu nám prinášať obrovské množstvo pozitívnej inšpirácie v rôznych oblastiach. Avšak, neštiepia atómy ani netransplantujú srdcia. Nie sú doktormi s bohatou praxou a špecialistami v obore a ani nemusia chodiť na nočnú šichtu do cementárne. Ich jediné denné poslanie je ráno vstať (väčšinou kedy sa im zachce a určite nie o 4.30 ráno), odpovedať na maily, vymyslieť aspoň trochu kreatívny obsah (žiaľ, niektorí sa neunúvajú ani len o to) v rámci spolupráce s vybranou značkou v rámci spolupráce a odfotiť fotku, v lepšom prípade aj napísať na svoj blog článok (niektorí si však vystačia aj s fotografiou, článok je totiž preveľmi náročný), ktorý ľudia pri aspoň troche šťastia dočítajú aj ďalej než do polovice. No a potom si zájdu na nejaký event alebo do kaviarne s kamoškami, kde samozrejme jedna druhú vďačne účelovo pofotia. Povedzte mi, v akom vesmíre je toto ťažké povolanie? Áno, vytvorenie kreatívneho obsahu a následné zaujatie ľudí nie je ľahké, no s niektorými povolaniami sa to absolútne porovnať nedá. Žiaľ, poznám aj osobne ľudí, ktorí berú blogovanie ako najťažšie povolanie na svete, vďaka ktorému sa z nich stávajú akýsi nadľudia, ktorých treba len obdivovať. Prosím vás, ukľudnime sa a hlavne sa držme pri zemi…

Aj keď to nie je najťažšie povolanie na svete, v čom je čaro blogerov?

Ako som napísala v prvej vete tohto článku, moja starká zvykne hovorievať, že dnešná doba je veľmi zvláštna. Plná konfliktov, kradnúcich politikov, židojašterov, Sorosovcov, klamstiev, ľudí bez chrbtovej kosti a materiálnych vecí, ktoré staviame na piedestál nad tie nemateriálne. V čom je teda čaro napríklad módnych alebo lifestylových blogerov? Vytvárajú nám akúsi bublinku. Bublinku, v ktorej je všetko krásne, ideálne a slniečkárske. Pri pohľade na tie fotky vidíme krásne baby, ktoré riešia len hento žlté dámske tričko alebo tamten make up, no tým nám pomáhajú zabúdať na naše každodenné starosti a problémy. Cielene nám ukazujú krásny svet plný kreatívnych a originálnych inšpirácii, ktorých ľahkosť a povrchnosť nám pomáha aspoň na chvíľku zabudnúť na to negatívne, v čom sa momentálne náš svet doslova utápa. Niekto by to naozaj nazval povrchnosťou. Keď sa však nad tým zamyslíte hlbšie, oná povrchnosť je vo väčšine prípadov viac pozitívna než negatívna. Áno, netreba vzhliadať len k pekným očným tieňom a červeným šatám, ktoré mala na sebe blogerka Lenka a je potrebné sa zaujímať aj o reálne problémy a vážnejšie veci. Je potrebné si však udržať akúsi rovnováhu medzi povrchnou a krásnou ilúziou a ťažkou a často aj smutnou realitou. Prečo? Pretože keby sme jednu či druhú časť vážok hrotili do extrému, veľmi ľahko by nám mohlo preskočiť.

Za zapožičanie šiat ďakujem Poshme a za fotenie v krásnych priestoroch zasa kaviarni ERA v Brne.

A ak ste sa dočítali až sem a nie len do polky článku, ďakujem vám. Čo z neho však vyplýva? Blogeri sú podľa mňa skvelou súčasťou našich životov, keďže vďaka nim môžeme kúpiť skvelé nové nohavice, zatúlať sa do sekáča v našom meste, ktorý sme vďaka nim spoznali alebo na základe ich článku a tipov vyjsť z komfortnej zóny a zakúpiť si letenku do zaujímavej destinácie. Neliečia však rakovinu nášho blízkeho, nevyrobili naše auto, ktorým každé ráno chodíme do práce a ani nevyrobili zariadenie na požieranie plastov v oceánoch.

6 komentárov

 • Reply
  Petra
  22. marca 2019 at 9:44

  Veľmi, veľmi super článok, Leni <3 Ale to som očakávala už z nadpisu 😀

 • Reply
  Ivana
  22. marca 2019 at 10:39

  Vynikajúci článok Lenka!

  Som úprimne rada, že sa konečne niekto z blogerskej scény k tejto téme vyjadril.
  Vážim si poctivú prácu blogeriek, mnohé sú veľmi inšpiratívne a ponúkajú kvalitný a real obsah, ale už som niekedy naozaj unavená z vyplakávania a sebaobhajovania sa, “aké je strašne náročné byť blogerka”. Ja ako sledovateľ to vidím jednoducho takto, že sa potrebujú pred ostatnými a samé pred sebou obhájiť. Celkom chápem že ich uráža, ked ludia blogerov podceňujú a zo všetkých strán počujú že nič nerobia, nič nevedia poriadne a iba sa fotia….Mna by sa to tiež dotklo 😀 No myslím, že sa treba prestať tváriť že zachraňujú svet. (Sledovateľov to celkom irituje a to reálne vidia, že to, čo vraví bloger je len zúfalá snaha sa obhájiť)

  Každopádne ďakujem za skvelý článok:)
  Držím ti palce, nech sa ti darí a nech máš okolo seba tých najsprávnejších ľudí.
  🙂

 • Reply
  Katarína
  25. marca 2019 at 17:35

  Myslím, že je medzi nami dosť ľudí, ktorí si myslia, že ich povolanie je najťažšie (a samozrejme aj najdôležitejšie) na celom svete. V hociktorej oblasti :). Čo sa týka slniečkových bublín, ktorými blogerky skrášľujú tento negatívny svet, tak myslím, že tie pôsobia niekedy presne opačne, neraz som si všimla na IG nešťastnú mamu, ktorá písala v komentári, že jej dieťa (predpokladám SŠ) jej vykrikuje, že prečo oni nemajú na také oblečenie a na také dovolenky ako blogerky. Podpis: nešťastná mama. Ktorá asi nevie vysvetliť, že blogerka sa tým živí a má spolupráce, alebo, alebo. Uvedomila som si, aké to musí byť ťažké pre mamu, ktorá nezarába toľko, aby “bola ako blogerka”. V minulosti sa deti porovnávali tak so spolužiakmi v škole. Napr. môj spolužiak vykrikoval svojej mame, prečo on nemá Lewisky. Tá to nešťastná hovorila potom mojej mame v čakárni. A mne jej bolo ľúto.

 • Reply
  Viki
  4. apríla 2019 at 8:24

  skvelý článok 🙂 zaujímavý pohľad na vec

  WHEN PIGS FLY

 • Reply
  JUPO- Janka
  4. apríla 2019 at 11:13

  super článok 🙂 a tie farby….. perfektné♥♥♥

 • Reply
  Nellie
  10. apríla 2019 at 21:52

  Ty jsi prostě skvělá <3 <3
  Víc k tomuto článku nemám co říct :)) leda bych se pod něj někam podepsala 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.