Menštruačný kalíšok – moja recenzia

Menštruačný kalíšok zoženiete poľahky na internete. Ja ho mám zo stránky ekonetka.sk.

Netvrdím, že som na sto percent ekologická a zero waste. To určite nie a dlhú dobu bohužiaľ stále určite nebudem, keďže je to cesta dlhá predlhá. Avšak, snažím sa čo najviac eliminovať veci, ktoré sú neekologické a robiť maximum, čo môžem. Už niekoľko rokov sú pre mňa ekotašky či triedenie odpadu úplnou samozrejmosťou a som sťastná, že aj pre väčšinu z vás. Nad jednou vecou som sa však donedávna vôbec nezamýšľala. A síce, aké veľké množstvo odpadu vytvoríme my žienky počas svojich dní pomocou vložiektampónov. Zrátajte si to: koľko týchto vecičiek použijete za rok vy a pridajte k tomu fakt, že sa takmer absolútne vôbec nedajú zrecyklovať. Skúste preto tento článok vnímať ako skúsenosť mňa ako bežnej ženy, ktorá nie je stopercentná do hrude sa bijúca eko aktivistka, len si postupne začína uvedomovať isté veci a robiť pre našu planétu aspoň tie maličkosti, ktoré môže urobiť každý a každá z nás.

Kedy u mňa nastal zlom?

K ekologickejšiemu správaniu ma doviedol internet a nehanbím sa za to. Práve naopak – je to skvelé miesto na šírenie rôznej osvety. K zamysleniu sa nad tým, aké množstvo odpadu vyrábame my ženy našimi kozmetickými pomôckami, ma doviedlo video od Shopaholic Nicol (kuknite tu) a inšpiratívny článok od Zuzky (prečítate tu). A tak som začala pátrať a zisťovať. Nebudem vám klamať, k menštruačnému kalíšku som najskôr bola poriadne skeptická nielen ja, ale aj mnohé ženy v mojom okolí. Povedala som si však, že som dospelá žena a názor na danú vec si vytvorím až vtedy, keď ju vyskúšam. A tak som si na stránke ekonetka.sk našla menštruačný kalíšok a objednala som si ho. Žiadna veda, len potlačenie predsudkov, malého zárodku strachu a využitie možnosti komfortného nákupu cez internet.

Najskôr: čo je to menštruačný kalíšok?

Je to vlastne taký lievik vyrobený z nezávadného antialergického lekárskeho silikónu, ktorý slúži na zachytávanie tekutín počas menštruácie. Jeho najväčšou výhodou je to, že ho môžete používať dlhé roky a nezahadzuje sa po jednom použití. Môžete ho nosiť celý deň, keďže sa doslova prisaje a má držať naozaj dobre a spoľahlivo. Po každom cykle sa dezinfikuje v horúcej vode. Toto je také skrátené vysvetlenie, všetky podrobnosti si ale určite viete vygoogliť na internete.

Kde kúpiť a aký vybrať?

Menštruačný kalíšok poľahky zoženiete na internete, ale videla som ho už napríklad aj v DM drogérii a v zdravotníckych potrebách. Prvotná investícia je síce trochu vyššia (najdrahší som našla za 30 eur) než utratíte za balíček tampónov, no uvedomme si, že si kupujeme vec, ktorá nám bude slúžiť aj 15 rokov. Kalíšok sa vyrába v rôznych veľkostiach a vyberáte si najmä podľa intenzity vašej menštruácie a toho, či ste už rodili alebo nie. Ale všetky tieto potrebné informácie sa dočítate, tak ako som písala už vyššie, všade na internete.

Výhod je veľa

Menštruačný kalíšok má oproti starým známym vložkám a tampónom veľa výhod. Tou najväčšou je samozrejme to, že s ním netvoríte odpad. Druhou je fakt, že kalíšok je úplne zdravotne nezávadný a zabránite ním rôznym zápalom, výtokom a všelijakým iným problémom, ktoré žiadna z nás nechce mať a práve vyššie spomenuté neekologické hygienické potreby ich spôsobujú. Z vlastnej praxe vám môžem toto na sto percent len a len potvrdiť. Napríklad také tampóny sú bielené toxickým chlórom, ktorý sa s našim jemným prostredím „tam dole“ až tak veľmi nekamaráti. Kalíšok neuvoľňuje žiadne vlákna ani chemické látky a dokonca eliminuje nepríjemné pachy.

Ja a kalíšok

Úprimne a narovinu – s nasadzovaním kalíška som ja osobne mala trošku problém. Správne nasadiť, správne nosiť, správne vybrať a popritom nevyliať „veď viete čo“ dá zabrať a určite to chce prax. To možno vnímam ako jemnú prvotnú nevýhodu oproti vložkám, ktoré nalepíte a koniec. To, či si kalíšok nasadíte správne a či vám bude dobre držať totiž závisí aj od anatómie… ehm… vášho tela. A ako povedala jedna moja známa, pri prvom nasadení kalíška sa so sebou veľmi, ale naozaj veľmi zblížiš. Vtipné, no je to veru pravda.

Keď som sa už s mojim kalíškom skamarátila (snažila som sa nedať mu nejaké meno, nech z toho panebože nevznikne nejaký emocionálny vzťah), musela som si zvyknúť, že ho treba po každom menštruačnom cykle dezinfikovať –  rozumej vyvariť vo vode. V hrnci. Na sporáku. V kuchyni. V byte, kde býva okrem mňa aj môj priateľ a v čase tohto môjho kalíško-skúšania aj náš kamarát. To vám bolo vysvetľovačiek alebo vtipov.

„Čo si to v tom hrnci varíš? Boloňské špagety?“

„Zlatíčko, čo bude dnes na obed? Zapekané kalíšky?“

„Čo spravíš s tou zvyškovou vodou? Bude na nedeľný vývar?“

Samozrejme, boli to len vtipy a Jarko ma inak podporil a rozumel tomu. Myslím si, že toto je tak trochu aj skúška vzťahu dvoch ľudí – ak menštruačnému kalíšku muž neporozumie, zavrhne to alebo dokonca za to ženu zosmiešňuje a degraduje (neviem, či je to to správne slovo, no iste mi rozumiete), nie som si istá, či je to ten vhodný adept na celý život. No a keď som si už na kalíšok ako-tak zvykla (nemala som ho však nikdy založený celý deň a vždy som si ho po približne dvoch hodinách kontrolovala), čakal ma ďalší mesiac a s ním najťažšia skúška – cesta do Malajzie.

„To“ som dostala pár dní pred odletom z Malajzie naspäť na Slovensko. So sebou som si vložky nebrala, keďže som si povedala, že s nimi raz a navždy skoncujem. No, to bola pekná somarina. Počas našich celodenných výletov som sa spoliehala len na kalíšok, no po zistení kvality (alebo skôr poriadnej nekvality) malajzijských toaliet a faktu, že tam reálne ani neboli nikde poriadne umývadlá, nie to ešte nejaké mydlo a nebodaj aspoň centimeter čistého miesta, som skrotla a ako bojazlivá tínedžerka som si bežala kúpiť vložky. Všetci však vieme, že v tamojších krajinách je však všetko malé. Ja bežne nosím S a v concept store som si kúpila nohavice veľkosti L. Rovnaké to bolo aj s vložkami – kúpila som si akési nočné, na ktorých svietil veľký nápis XXL. Tie boli aj tak úplne malinké ako pre bábiku, a keďže sme cestovali do končín, kde žiadne hygienické potreby a drogérie ani náhodou neboli, bola som nútená popasovať sa s kalíškom a mať ho na sebe počas troch dní stále až do večera. Bála som sa, neverila som tomu, no už po prvom dni môj strach opadol a začala som mať rovnaký pocit ako všetky tie baby, ktoré písali na internete recenzie, že im kalíšok zmenil život.

Dokonca aj počas 13 hodinového letu to bol úplný komfort, keďže som nemusela pred celým radom ľudí v lietadle vyťahovať vložky a behať každé dve hodiny na záchod. Ak ste kalíšok nikdy neskúšali, možno mi neuveríte, ale s ním naozaj máte istotu, že nič nepretečie a nestane sa žiadna nehoda. Nestane sa vám ani to, čo sa stalo mne už stokrát – a síce, že „to“ dostanete, no zistíte, že doma už nemáte žiadne vložky ani tampóny a v kŕčoch s bolesťou brucha musíte bežať do najbližšieho obchodu. Kalíšok proste šetrí – váš čas, prírodu, vašu peňaženku aj nervy. Aj miesto v kabelke, keďže so sebou nikde nemusíte nosiť zásobičku na „prebalenie.“

Čítala som mnohé fóra a recenzie a mnohé ženy majú obrovský strach z čistenia kalíška na verejných toaletách. Nuž, sú to toalety dámske, z čoho plynie, že tam chodia len ženy a z praxe vám garantujem, že 99% z nich váš kalíšok absolútne nezaujíma a chápe to, veď menštruáciu má každá z nás. Navyše, vy si len umývate kalíšok a chránite tak prírodu, nešnupete tam alebo nedohadujete ilegálny predaj orgánov, takže sa absolútne nemáte za čo hanbiť. A ak vás strach naozaj zväzuje, zoberte si do kabelky malú fľaštičku s vodou a kalíšok si prepláchnite v kabínke. Pretože keď sa chce, všetko sa dá, všakže?

Aj po 4 mesiacoch skúšania sa však musím priznať, že kalíšok nenosím nonstop. Stále sa trochu bojím a najmä v noci radšej vsádzam na starú dobrú istotu. Viem, je to možno len o pocite a ja pevne dúfam, že raz na sto percent prejdem len na kalíšok. Myslím si však, že aj malá zmena k lepšiemu (čo sa vytvárania odpadu týka) sa ráta. Na Instagrame mi mnohé z vás písali, že máte rovnaký strach a niekedy proste uprednostníte vložky či tampóny. Čo ma však prekvapilo ešte viac je počet žien, ktoré mi písali nielen to, že danú vec ony a ďalšie ženy v ich okolí nielenže nevyskúšali, ale že ani netušili, že niečo ako menštruačný kalíšok existuje a načo je to dobré. Momentálne sedím za počítačom a dopisujem tento takmer dva mesiace starý článok a po mnohých “mojich dňoch” vám kalíšok vrelo odporúčam. Aj keby ste zo začiatku mali mať malý strach, aj keby ste sa mali zo začiatku hanbiť vyčistiť si ho na verejných toaletách aebo keby ste ho mali na noc nahrádzať vložkami, tak ako ja. Pretože podľa mňa aj malá zmena sa ráta. Ja osobne som momentálne šťastná za jednu maličkosť – v mojej kúpeľni už nemám smetný kôš. Prečo? Pretože ho jednoducho nepotrebujem! Odličujem sa textilnými tampónmi a uteráčikmi na viacnásobné použitie a vložky už takmer nepoužívam (naposledy som minula len jednu a som na to hrdá!).

Dúfam teda, že týmto článkom som to pre mnohé z vás osvetlila a možno vás aj nakopla k zmene.

 

Zdroj obrázkov: vlastná tvorba, Pinterest.

5 komentárov

 • Reply
  Mata
  16. januára 2019 at 9:37

  perfektne si to napisala. Sama sa rozhodujem nad kaliskom a vela toho citam na nete a po tvojom clanku jednoznacne idem do toho 🙂

 • Reply
  LindaP
  17. januára 2019 at 9:59

  Ďakujem za takú skvelú skúsenosť a idem sa do toho pustiť veru aj ja! 😀

 • Reply
  Sisushka
  18. januára 2019 at 11:46

  Kalisok je super vec, lutujem len jedno: ze som ho neobjavila skor! tiez mi trvalo 2-3 cykly, kym som sa naucila poriadne ho nasadit (tip: pomáha stahovanie svalov panvového dna 🙂 , no teraz je ten pocit slobody po rokoch ´otravných´ tamponov a vloziek na nezaplatenie. Bonusom je ekonomická aj ekologická výhoda 🙂 Baby, vyskusajte!

 • Reply
  Nellie
  1. februára 2019 at 20:03

  Já jsem si pořídila kalíšek teprve nedávno, mám s ním tedy za sebou zatím jen dvě menstruace, ale už teď říkam, že je to mnohem víc komfortnější, než vložky a tampony. Poprvé jsem měla taky problémy si jej nasadit – a hlavně vytáhnout, to je věru věda 😀 ale nějak jsme spolu první mestruaci přetrpěli a já si řekla, že to nevzdám. Při druhé už jsme to zvládli spolu skvěle.. Zařídila jsem se radou Shopaholic Nicol a nandávala a vytahovala jsem si jej ve sprše, což je asi nejlepší varianta, protože si tam člověk může v kliku kleknout (a tak se nasazuje a vyndává nejlepe), vypláchnout a nandat zpátky. A musím říct, že jsem ho v pohodě zvládla mít celý den a celou noc a byla jsem úplně v pohodě 🙂
  Pravda je, že kdybych jela někam na dovolenou do neznámých končin, asi bych si raději přibalila tampony, protože ještě s ním nejsem natolik sžitá, abych ho zvládala i ve stresových podmínkách 😀 ale jak píšeš, každý ušetřený tampon/vložka se počíta 🙂

 • Reply
  Menštruačné nohavičky – moja recenzia - The Stylemon
  1. júna 2021 at 22:00

  […] Ide o menštruačné nohavičky. Moju recenziu na menštruačný kalíšok si môžete prečítať v tomto článku. Ide taktiež o skvelý produkt na dámsku hygienu, s ktorým tvoríte menej odpadu. Menštruačné […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.