Oblečenie ako nástroj, maska či prejav úcty

Som nielen bloger, ale aj človek, ktorý študuje nielen dejiny módy a hlavne jej vplyv na nás a na to, ako nás prostredníctvom obliekania môžu vnímať iní. Pretože oblečenie nezakrýva každý deň len naše telo, ale je tiež veľmi účinným nástrojom, pomocou ktorého môžeme vysielať druhým ľuďom rôzne signály a vytvárať určité nástroje. Samozrejme, že oblečenie je materiálna vec, no v žiadnom prípade ho nemôžeme vnímať povrchne. Prečo?

Úcta k druhým

Prostredníctvom oblečenia môžeme iným ľuďom prejavovať úctu. Tento nástroj mám obzvlášť v láske a vždy veľmi rada prejavím úctu napríklad aj hostiteľovi, ktorý ma pozval na svoju oslavu. Pekne sa obliecť, umyť sa, navoňať sa a upraviť na určitú dôležitejšiu udalosť predsa nie je len spoločenský stereotyp, ale najmä prejav úcty. Mrzí ma, že v dnešnej dobe sa stále nájdu jedinci, ktorí toto nepochopili a keď vidia napríklad vkusne oblečenú a upravenú ženu, v duchu a azda aj s negatívnym podtextom si povedia: “Tá sa ale vymódila!”

Prejav úcty k hostiteľovi prostredníctvom oblečenia a upraveného zovňajšku je síce jedným zo základov slušného správania, no mnohé ženy ho berú, nazdávam sa, nesprávne. Ruku hore, ktorá z nás sa chystala na oslavu narodenín, krstiny či inú vážnejšiu udalosť a už mesiac dopredu sa stresovala, že nemá na danú udalosť šaty? Teda ten klasický ženský problém, že si nemáme čo obliecť… Ak má však žena viac ako 20 rokov, je pravdepodobné, že v šatníku má dostatok oblečenia na to, aby vhodne prejavila úctu hostiteľovi. Avšak ide podľa mňa len o náš typický ženský rozmar a v blížiacej sa udalosti vidíme len veľmi dobrú výhovorku na to, aby sme si kúpili tie krásne, no drahé šaty, po ktorých tak dlho poškuľujeme.

Oblečenie ako nástroj

Väčšina žien si veľmi pozorne vyberá to, čo si oblečie a ja za tým občas vidím aj istý skrytý zámer, vďaka ktorému sa minimálne usmejem. Narovinu povedané, veď predsa muži sa k pekným, upraveným a pekne oblečeným ženám správajú priateľskejšie a ochotnejšie. Nehovorte mi, že s danou „spoločenskou anomáliou“ ste ešte nemali skúsenosti! Niektoré ženy zo svojej krásy a predností (ktoré prostredníctvom oblečenia hojne vystavujú na obdiv) dokážu urobiť vyslovene nástroj na ovládanie mužov. Netýka sa to však podľa mňa len mužov – všetci sa predsa radi dívame na pekné veci.

Kdesi som dokonca čítala pekný výrok, nad ktorým som sa zamyslela – hnacím motorom súťaže v obliekaní je boj o získanie partnera. Práve v tomto prípade zohráva sila oblečenia obrovskú úlohu. Veď štyridsaťročné dámy predsa telom, bohužiaľ, len málokedy môžu konkurovať dvadsaťročným slečnám, a tak to kompenzujú oblečením. Keď sa zamyslíte, vidíte v tom aj pekné a úsmevné spojitosti – napríklad v tom, že staršia žena má viac peňazí než mladšia, a preto si môže kúpiť aj drahšie oblečenie, ktorým mužov zaujme viac. Ženy v rokoch teda, čo sa mužov týka, urobili zo súťaže tiel súťaž šiat. Škoda len, že spoločensky stereotypy sú skôr naklonené k zahaľovaniu starších dám…

Oblečenie ako maska

Mnohí ľudia tiež oblečenie vnímajú ako nástroj na vytvorenie si akejsi masky, ilúzie, ktorú predkladajú okoliu. V snahe byť prijatí sa mnohí ľudia snažia správaťvyzerať tak, aby sa druhým páčili. Často za týmto účelom konajú proti svojej prirodzenosti. Inými slovami, nosia masku. Takáto maska má viacero vrstiev – od naučeného správania, reči, mimiky, až po oblečenie a make up.

Toto bolo len pár vecí, ktoré sa mi, čo sa oblečenia a obliekania týka, ženú mojou blonďavou hlavou, cestou v autobuse z Bratislavy do Brna. Móda ako nástroj na ovládanie druhých, ako nástroj na prejavenie úcty či ako nástroj na vytvorenie akejsi falošnej masky. Vidíte, koľko toho nám móda prináša a čo všetko sa prostredníctvom nej dá dosiahnuť? Pozerať sa na oblečenie len ako na materiálnu bezvýznamnú vec by bolo teda poriadne krátkozraké.

Čo mám na sebe?

Šaty, sveter – JUSTPLAY

Baretka – Asos

Kabelka – Londonstore

Topánky – Deezee.

1 Comment

 • Reply
  Viki
  20. marca 2018 at 9:04

  skvele napísané..dám to prečítať ocovi 😀 on nadomnou stále krúti hlavou, že prečo mi záleží na tom, čo si oblečiem

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.