Influenceri a ich sila

V poslednej dobe sa akosi často začalo skloňovať slovo influencer. Je to človek, ktorý vystupuje na internete, najčastejšie na sociálnych sieťach a sledujú ho ľudia, ktorých svojimi vizuálnymi či textovými výstupmi nejakým spôsobom ovplyvňuje. Bohužiaľ, nie vždy si influenceri svoju silu uvedomujú. A nie vždy je to ovplyvňovanie v pozitívnom zmysle.

Je mi jasné, že sociálne siete, blogy či samotní ľudia, ktorí niečo zdieľajú na internete – to sú všetko v našich končinách ešte vody nové a často neprebádané. Avšak ja osobne poznám obrovské množstvo ľudí, ktorí zbierajú inšpiráciu práve na internete a práve u spomenutých influencerov. Sú to inšpirácie rôzneho typu – čo dobrého navariť, ako skombinovať istý kúsok oblečenia do outfitu, kde najbližšie vycestovať či aký make up je fakt dobrý. Je skvelé, že takto pekne v pohodlí domova alebo pomocou mobilu sa môžeme dostať do akéhosi iného sveta. Do sveta plného inšpirácie. To je však jedna strana mince a ja by som sa chcela venovať tej druhej – samotní influenceri.

Poviem vám narovinu z vlastnej skúsenosti marketéra, že množstvo influencerov robí to, čo robí len s vidinou vecí zadarmo, peňazí a iných výhod. Je im jedno, čo svetu dávajú a aké myšlienky či názory šíria. Dôležité je pre nich to, aký dosah príspevky majú, koľko lajkov na fotku dostali a či sa im ozývajú nejaké firmy s ponukou spolupráce. No a potom to dopadne tak, ako v prípade nemenovanej slečny, ktorá sa hrdí miliónovými týždennými dosahmi na Instagrame a viac ako 400 000 sledovateľmi. Chápete tie čísla? Na naše skromné malé Slovensko je to šialené. Takáto influencerka jednoznačne na internete má hlas, je sledovaná a dozaista jej názory, vkus, myšlienky a čokoľvek iné kopíruje množstvo žien a mladých slečien, ktoré ju majú ako vzor. Však vieme, ako to v puberte chodí.

Je však smutné, že aj v tomto prípade tejto nemenovanej slečny, teda už pani, to dopadlo presne tak, ako som spomínala vyššie. Absolútne si nie je vedomá svojej sily a toho, že tak, ako môže inšpirovať ženy a mladé slečny k niečomu dobrému, tak ich môže ovplyvniť aj negatívne. A to najmä tie spomínané mladé slečny, ktoré ešte nie sú názorovo vyzreté, hľadajú sa a často vzhliadajú k iným. No a príspevky tejto miliónovej slečny sa mne osobne nikdy nepáčili, keďže sú to samé materiálne veci, drahé kabelky, vulgárne správanie, osočovanie iných osôb a veľa primitívneho obsahu, ktorý ja v láske nemám. Ale nesúdim, je to jej život a jej účet na sociálnej sieti a má plné právo tam dávať čokoľvek len chce. Minule ma však úplne odrovnala na Instastories pár videami, keď bola na dovolenke, jazdila na slonovi a doslova naťahovala úbohú opičku na reťazi, smiala sa a celé si to natáčala. Pri všetkej úcte voči jej osobe, je toto v poriadku? Má niečo takéto dávať na sociálne siete a podporovať také veci? Najmä, keď ju sleduje 400 000 ľudí, medzi ktorými sú nielen tí, ktorí si to pozrú a povedia si v duchu niečo negatívne v zmysle, že takéto niečo sa nemá podporovať. V tejto kope ľudí sú ale aj jednotlivci, napríklad mladší, ktorí toto vďaka nej budú vnímať ako úplne v pohode vec a keď prídu na dovolenku oni, takisto dajú peniaze za takúto vec a taktiež si to natočia na sociálne siete, pretože to je tak in, lebo to urobila ona. Ako by ste sa k niečomu takémuto postavili vy?

Podľa mňa si jednoznačne treba uvedomiť svoju silu. Či má niekto napríklad na Instagrame 5000 ľudí alebo pol milióna. Je to proste kopec ľudí, ktorí danú osobu sledujú, pretože sa im páči, páči sa im jej štýl, jej život a taktiež možno aj jej názory. Som zástancom toho, že bez ohľadu na to, či je to malý bloger alebo celebrita z televízie, by títo ľudia mali šíriť akúsi internetovú osvetu. Nehovorím, že majú zo svojich sociálnych sietí urobiť moralistické okienka a biť sa do hrude a hlásať veľké veci. Stačí, ak si uvedomia to, že k nim niektorí ľudia skutočne vzhliadajúinšpirujú sa nimi. Preto je potrebné si trikrát dobre rozmyslieť, čo danej skupine ľudí chcem povedať a ako ich chcem smerovať.

Dúfam, že ste moje malé okienko pochopili. Chcela by som vedieť, ako sa k danej téme staviate vy!

Čo mám na sebe?

Šaty – SHEIN

Kabát – Asos (vypredaný)

Topánky – Topankovo

Kabelka – Love Moschino

12 komentárov

 • Reply
  Katka
  12. februára 2018 at 16:31

  Och presne! Som učiteľka 1. stupeň ZŠ a minule mi jeden chlapec povedal, že on chce byť zlý, lebo však “it’s a prank!” No ostala som úplne v šoku. V dnešnom svete má internet naozaj veľkú silu a obdivujem tých, ktorí ho vedia správnym spôsobom využiť pre dobro.

 • Reply
  PinKatS
  12. februára 2018 at 21:38

  Uuuuf, tak podla mojho nazoru mas pravdu a sila internetu a influencerov je mega silnaaaa, ale osobne si myslim, ze pokial si ta “nemenovana osoba” vyhlada vdaka tomuto clanku, neostane to bez odozvy…:D Ale to je prakticky jedno, lebo dnes si uz kazdy moze na nete vyjadrit svoj nazor, kritiku, pochvalu atd. a prakticky bud s tym, suhlasis alebo nie… Ja som tiez skor za tie pozitivne veci na nete, myslim pozitivnu realitu. Lebo nasilia a negativ je vo svete dost a influenceri by mali byt podla mojho nazoru prikladom, a nie negativnym…

 • Reply
  Candy Grant
  12. februára 2018 at 21:56

  Leni, prvá vec – krásny outfit!
  Ale k téme, ktorej sa venuješ. Ja nemenovanú slečnu sledujem a sledujem ju celkom rada. Nie kvôli tomu, že by sa mi jej správanie páčilo ale presne kvôli tomu, že mi slúži ako príklad toho, ako by som nikdy nechcela na ľudí pôsobiť, ako by som nechcela vystupovať a správať sa.
  Je pravda, že vždy keď dotyčná spraví niečo podobné ako opisuješ, som v tej skupine, ktorá si povie, že takto by to byť nemalo, no je mi úplne jasné, ako to môže ovplyvňovať mladučké tvárne mysle v puberte a desí ma to.
  Je fakt, čo o sebe sama povedala, že je chodiaca reklama. Je, no žiaľ mám pocit, že už nič viac. To si však tie deti najskôr neuvedomujú, že za každý príspevok ona zoberie nemalé peniaze a je to prakticky jej práca pridávať tam drahé handry či kozmetiku a že oni to robiť nemusia, aby boli “cool”.

 • Reply
  ZuZu
  13. februára 2018 at 11:21

  Ako som tak čítala tento tvoj článok mi to pripomenulo čo sme zažili v zoo v Zlíne, deti začala hádzať do kačiek v jazierku kamene (chalan a dievča cca 8-14 rokov) a ich mama s malým bejby na rukách. nič len ich volala že nech už idú ďalej… frajer si to všimol ako prvý lebo sa snažil tie kačičky odfotiť a samozrejme mu to nedalo tak nahlas sa tých detí spýtal “ako by sa im páčilo keby do nich niekto hádzal kamene” tie deti dali čistý ignore, tak na plnú hubu (áno je trochu v niektorých veciach vyrývačný) si neodpustil poznámku, že ako rodičia vychovávajú deti a že sa len nemo pozerajú na takéto veci, vtedy mama konečne deti začala napomínať, aby prestali samozrejme aj ju ignorovali až nakoniec trochu zvýšila hlas, a došla tá dcéra priložila prst na mamine ústa a povedala nech je ticho, že na nich kričí… “krásny” výchovy rodiča a teraz som si tak pomyslela. že kto vie akú osobu sledujú na soc. sieťach 🙁 je to priam smutné toto celé ako veľa ľudí ma skreslené názory len vďaka tým nesprávnym influencerom a myslia si ako sú niektoré veci ok a pritom to tak vôbec nie je…

 • Reply
  Veronika
  13. februára 2018 at 20:31

  Krásny outfit a zaujímavý članok.. hneď som vedela koho myslíš. Ona veľmi rada provokuje všetko a všetkých, žiaľ neberie na vedomie aká veková hranica ju sleduje.. som zvedavá na odozvu tej dotyčnej..určite to bude zaujímavý prejav ?

 • Reply
  Vivien Mihalish
  13. februára 2018 at 22:27

  Ďakujem naozaj veľmi, že si na takúto vec upozornila, lebo aj toto je úloha blogerov, akési mediálne posolstvo 🙂
  Ja nechápem to, že ako môže také obrovské množstvo ľudí sledovať takúto osobu. Lebo nielen že v jej profile nebadam žiadnu inšpiráciu ako napríklad v tvojom prípade, ale šíri vulgárnosť, nevkus, mytus krásy, primitivnost a trápnosť a ktorá možno láka ľudí vďaka senzacnosti (podobne nechápem ako niekto môže čítať bulvar, ale je to niečo podobné). Je toľko úžasných influencerov, premýšľajúcich nad svojím obsahom, ktorí nemajú ani stotinu z toho počtu, čo má ona. Možno aj to ma mrzí, ten nevkus a primitivita Slovákov…lebo podľa kultúry a národa poznáš aj tie celebrity žiaľ 🙁 dovolím si tvrdiť, že v zahraničí by po nej ani pes nestekol…

 • Reply
  Petra
  15. februára 2018 at 11:55

  Ja pri pohľade na tieto lacné, nevkusné a bezohľadné osoby, ktoré uctievajú davy ľudí, trpím priam fyzicky a radšej sa na to ani nepozerám 😀 Stále sa snažím veriť, že ľudia kdesi v kútiku duše majú vlastný rozum a nebudú niekoho slepo nasledovať, ale asi máš pravdu, že u mladších ročníkov to tak často nie je. Aj ja, dospeláčka, si občas pripadám čudne, že sa ráno nezobúdzam v snehobielych perinách, opálená, s nadpojenými vlasmi a s kyticou ruží na vankúši 😀 Treba ľuďom ukazovať viac normálneho života. Tak ako to robíš aj ty 🙂

  https://bezrozmyslu.blogspot.cz/

  • Reply
   Lenka
   15. februára 2018 at 21:36

   Peti veľmi si ma potešila 🙂 ďakujem za také milé slová!

 • Reply
  Viki
  15. februára 2018 at 16:02

  super článok 🙂 úplne stebou súhlasím…….

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 • Reply
  LULITA
  26. februára 2018 at 15:39

  Keby si neprečítam tvoj článok, ani by som nevedela čo je to influencer a ani by mi na um neprišlo niekedy si pozrieť blog takej veľkej “celebrity”. A vlastne prvá veta, ktorú tam má napísanú hneď v úvode ma presvedčila o tom, že o nič neprichádzam, keď niekoho ako je ona nesledujem a hneď som to aj vypla, lebo jediné čo by mi mohla ponúknuť je odpad. Len škoda, že si to neuvedomujú aj iní :(.

 • Reply
  Dominika
  26. marca 2018 at 8:45

  presne viem o kom píšeš, najsmutnejšie je na tom to, že to tá jej s prepáčením vymletá hlava, k tomuto všetkému dostala. Možno má kopec vymožeností, no aj tak nemám pocit, že by bola vnútorne šťastná, pretože stále len myslí na jediné a to ako sa, čo najlepšie ukázať svetu a aby jej každý zobal z ruky. Ja napríklad by som nechcela viesť jej život, som šťastná za ten svoj aj keď s menej followermi 😀 🙂 A dúfam, že aj naďalej pojdem svojou cestou 🙂 pekný článok aj šaty aj topánky :))

 • Reply
  Milan Bez Mapy
  17. apríla 2018 at 14:52

  Toto je velmi k veci clanok. Dakujem, ze to pises takto na rovinu 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.