To najlepšie zo STYL a KABO – módneho veľtrhu a preliadok

Pred dvomi týždňami, od 19.-21.8. 2017 sa v Brne konal veľtrh módy Styl a Kabo. Keďže to bol jubilejný 50. ročník spojený s prezentáciou až 780 značiek z 15 krajín sveta a prehliadkou Vivienne Westwood, neváhala som a jednoducho som sa tejto parády musela zúčastniť. Čo stálo za to a čo naopak nie?

Za najväčší highlight podujatia považujem hneď dve veci. Prvou bola prednáška Ellen Haeser, dánskej odborníčky na módu, módne trendy a ich predpoveď. Jej prednáška ma oslovila hlavne z toho dôvodu, že mi hovorila priamo zo srdca. Opísala súčasný stav v módnom priemysle, fast fashion a neskutočne zlý dopad módy na samotné životné prostredie. Podľa nej by sme namiesto módnych reťazcov, ktoré produkujú samotnú fast fashion, mali viac zamerať na nadčasovosť oblečenia, kvalitu namiesto kvantity a pokojne by sme mali nové kúsky hľadať v second handoch alebo dokonca v šatníkoch našich starých mám – presne toto ja hovorím a konám už dlho. Za nadčasové kúsky považuje neutrálnejšie farby, kvalitné materiály – bavlna, tvíd, vlna, trenčkoty, kabáty, dobre padnúce šaty či nestarnúci námornícky štýl a denim. Po prehliadke som mala možnosť sa s Ellen ešte porozprávať a bolo mi veľmi sympatické, ako uznáva a podporuje prácu blogerov a je si vedomá, že aj oni majú v módnom priemysle slovo a vedia v istej miere ovplyvniť jej smerovanie.

Druhou čerešničkou na torte bola prehliadka návrhárov ako Liběna Rochová, Pavel Berky, Klára Nademlýnská, Marcela Holubca s vyvrcholením v podobe neskutočnej šou Vivienne Westwood. Počas prehliadok som spozorovala najmä obrovské množstvo modelov červenej farby, ktorá bude koniec-koncov aj kraľovať jesennej a zimnej sezóne (kukajte na môj outfit!). Páčili sa mi aj kontrasty v podobe materiálov a štýlov. Častá bola prítomnosť metalických odtieňov, tvídu a zaujímavých doplnkoch v podobe batohov, šiltoviek a klobúkov či baretiek.

Styl a kabo však, ako som už spomenula, nebol len o inšpiratívnych prehliadkach, ale aj o vystavovateľoch. Na veľtrhu však bolo veľmi silne cítiť to, že výstava značiek bola určená najmä pre obchodníkov a nie pre bežných jednotlivcov. Takisto samotné oblečenie vo väčšine stánkov mi nebolo veľmi srdcu blízke. Vystavovateľov bola však obrovská kopa, a tak sa predsa našlo aj niečo, čo ma zaujalo troche viac. Je to moja obľúbená značka kabeliek Doca a vystavovateľ Fashion Planet. Od nich by som si odniesla snáď všetko – od spomenutých kvalitných a krásnych kabeliek, cez krásne kožušinové vesty až po klasické a nadčasové svetre. Zaujala ma aj česká návrhárka Lada Vyvialová, ktorá mi porozprávala najmä o jej unikátnej kolekcii, v ktorej boli látky vyrobené z nanotechnológií, a tak ste v nej našli napríklad letné šaty, ktoré chladia. Úžasné, kam sa tá móda posúva, však?

Pozrite si nasledujúce fotky (výber toho pre mňa najzaujímavejšieo) a nechajte sa inšpirovať pre nadchádzajúcu módnu sezónu.

Dánska módna expertka Ellen Haeser vo svojej prednáške hovorila hlavne o dopade módy na životné prostredie a potrebe uprednostňovania kvality pred kvantitou, s prihliadaním na nadčasovosť.

Ako vyzerajú ideálne crazy farebné šaty na ples ako stvorené pre mňa? Liběna Rochová to proste vystihla 🙂

Jeseň a zima 2017-18 sa bude niesť v znamení červenej od hlavy po päty.

A čo na nohy na jeseň? Predsa ponožkové topánky!

4 komentáre

 • Reply
  Romilikes
  2. septembra 2017 at 19:21

  ..veľmi pekný a inšpiratívny článok.. pozerám, že ty si už na červenú jeseň pripravená..job well done a Vivienne je skvelá ?

 • Reply
  Vladies
  2. septembra 2017 at 21:58

  Juuj, teším sa ❤ ❤ ❤.

 • Reply
  Michaela
  3. septembra 2017 at 20:27

  Krásny článok… Červená je TOP aj v mojom momentálnom období ?

 • Reply
  Dominika
  4. septembra 2017 at 13:27

  tam muselo byť super 😮 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.