10 dôvodov, prečo je cestovanie to najlepšie, čo môžeš urobiť pre svoj životný rozvoj

Nedá sa povedať, že by som bola najväčším cestovateľom na svete. Nie som síce každý týždeň na inom kontinente, no milujem cestovanie a jeho benefity som zakrátko spoznala aj ja. Prečo je práve cestovanie pre osobný rozvoj stokrát lepšie ako čokoľvek iné?

Budeš menej súdiť ľudí

Či sa vyberieš na exotickú dovolenku na Maledivy, zdoláš Mount Everest alebo len zostaneš na Slovensku a pôjdeš napríklad na niekoho romantickú svadbu v Žiline, to je na tebe a tvojom cestovateľskom vkuse. Cestovaním však spoznávaš danú krajinu alebo oblasť, rozprávaš sa s ľuďmi, spoznáš ich názory, kultúru, zvyky, momentálnu životnú situáciu a staneš sa tak pokornejším a chápavejším človekom. Pamätaj si, že médiá môžu skresľovať viac, ako si myslíš a najľahšie je kritizovať všetko navôkol z kresla z obývačky.

Spoznáš sám seba

Vnímať svoje telo, jeho zmeny, znovuobjaviť svoje nadanie, pretriediť si myšlienky, prísť na to, čo máme radi alebo, naopak, to, čoho sa bojíme. Ja osobne som si uvedomila, ako veľmi som bývala ovplyvnená spoločnosťou, v ktorej som vyrástla až vtedy, keď som vycestovala preč za hranice krajiny. Cestovanie je jednou z najúčinnejších spôsobov, ako si pretriediť a urobiť jasno v živote. Nie je to o vzdialení sa, ale o priblížení k samému sebe. Cestovanie nie je o tom, že chceme pred niečím utiecť, ale o tom, že chceme veci pochopiť a prehodnotiť. Na svojich cestách sa dozvieš, čo ti chutí (pizza v Bratiske sa nepočíta), aký máš vzťah k iným kultúram (nákup u Číňanov v rodnom meste sa nepočíta) a konečne sa dokopeš k cudzím jazykom (študovanie cudzojazyčných tabúľ v Šahách sa nepočíta). Plus, prestaneš sa brať vážne.

Zlepšíš si vedomosti z geografie

Darmo vyštuduješ geografiu snáď aj na univerzite, no žiadna príručka ťa o zemepise nenaučí toľko, ako samotné cestovanie. Ja som síce maturovala z geografie a myslela som si, že ju viem. Teda, až do tej doby, kým som nevycestovala napríklad za oceán. Zistila som, že na pobreží USA sú ľadovce alebo že cez celú Tijuanu je obrovský múr ako býval v Berlíne.

Zdokonalíš sa v jazykoch

Síce sa s cudzími jazykmi dnes začína už v škôlke, no nič ti nedá viac ako zažiť jazyk na vlastnej koži vonku, kde ti nikto po slovensky rozumieť nebude a si odkázaná len na svoje vedomosti. Tvoje vnímanie jazyka a učenie nových výrazov pracuje miliónkrát lepšie ako nad učebnicou v nejakej malej jazykovke v tvojom meste.

Spoznáš svojho blízkeho

Ak napríklad cestuješ so svojou polovičkou, spoznáš ju oveľa lepšie ako doma na Slovensku počas prechádzky v parku. Zistíš, či máte rovnaké názory na život, na rôzne kultúry, či máte rovnaké chute a aj to, či zvládnete míňanie a šetrenie peňazí spolu. Stále to hovorím, že najlepšia skúška vzťahu je napríklad krátka spoločná dovolenka pri mori. Ja som sa o kvalitách môjho priateľa utvrdila počas dvojmesačného pobytu v Mexiku.

Začneš sa na peniaze pozerať inak

Za jednu obyčajnú kávu v Bratislave máš hodinovú masáž v Thajsku. Za jeden večer plný kokteilov a párty až do rána si kúpiš letenku do Talianska. Za nákup nových topánok môžeš zaplatiť mesačný nájom v Juhovýchodnej Ázii. A za nákup jedného auta môžeš cestovať dva roky po celom svete. Či šetríš na plavbu po Stredozemnom mori či na mesačný trip po Severnej Amerike, víkend v Tatrách alebo len zháňaš najlepšie lacné ubytovanie v Žiline, všetko je to o prioritách.

Začneš sa na život pozerať inak

Z pohodlia domova sa ti môže zdať všetko čiernobiele. Až keď začneš cestovať, objavíš skutočné farby života a na všetko sa začneš pozerať z inej perspektívy. To, že spoznáš iné kúty zeme znamená, že sa zoznámiš s inými spôsobmi myslenia či inými spôsobmi riešenia problémov. Cestovanie ma naučilo byť tolerantnejšou a otvorilo mi oči.

Žiadna rutina

Narodiť sa a zostať žiť na jednom mieste celý život, s pravidelnou týždennou letnou dovolenkou v Chorvátku (alebo ak peniaze nevydajú) tak doma v bazéne) je záhubou pre tvoj rozhľad a osobný a duševný rozvoj. Cestovanie v tebe prebudí zvedavosť, chuť objavovať a vycibríš si orientačný zmysel. Mne sa momentálne tento rok akosi nepodarilo cestovať do zahraničia (ak nerátam presuny medzi Slovenskom a Českom), no snažím sa aspoň napríklad zvoliť vždy novú a inú trasu cestou do obchodu alebo vždy počas cesty medzi Zvolenom a Brnom zvoliť inú trasu s nejakou medzizastávkou a objavovať krásy Slovenska. Pretože aj u nás doma je veľmi pekne.

Degustačná revolúcia

Je ľahké, ak niekto vyrástol na strakiných haluškách a od kuchynského stola odsudzuje všetky tie morské potvory a pečený hmyz, pričom to nikdy ani len nevidel naživo, nie to, že by to ochutnal. Všetky tie nové chute, konzistencie a vône ti otvoria nielen chuťové poháriky, ale aj oči. Ja som sa napríklad naučila vnášať prvky cudzích kuchýň do tej tradičnejšej slovenskej.

Sám za seba

Počas cestovania ide človek sám za seba, ide tam, kde chce a robí presne to, čo chce. Nie je nad ním žiaden šéf, nikto, kto by hovoril, čo máš a čo nie. Nikto ti nič nemusí dovoliť. Ja som sa pomocou cestovania stala oveľa sebestačnejšou, pretože cestovanie nie je o sebeckosti, ale o slobode a pocítiš to hlavne na slobode svojich rozhodnutí.

CAMERA

2 komentáre

 • Reply
  Viki
  29. júla 2017 at 16:58

  presne presne, súhlasím úplne so všetkým, cestovanie je najlepšia investícia pre telo i dušu 🙂

 • Reply
  Kitti. ♥ thestyletale.blogspot.com
  30. júla 2017 at 0:36

  Po prečítaní tohto článku mám chuť sa postaviť a ihneď niekam vycestovať 🙂 ♥

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.