Paradox výberu

Pred pár dňami som čítala fantastický článok o tom, akí sme v súčasnosti vlastne všetci nešťastní. A čím to je? Vraj akýmsi paradoxom výberu.

Pozrime sa napríklad na situáciu, aká tu bola pred pár rokmi v období socializmu. Keď ste stavali alebo prerábali dom alebo byt, na výber boli na trhu len 3 druhy obkladačiek, 5 druhov obývačkových stien a 4 druhy tapiet na stenu. Doslova. Výber bol veľmi chudobný, a tak sa spomedzi tých troch druhov kúpeľňových obkladačiek rozhodovalo veľmi ľahko. Ľudia ani nemali internet, a tak nevideli na sociálnych sieťach, kto má akú krásnu kúpeľňu a aké iné obkladačky či nábytok sa dá zohnať. Človek si jednoducho vybral z toho mála, čo bolo dostupné a bol šťastný. Nikde sa necestovalo, no ľudí to nejako veľmi netrápilo, pretože bez internetu akosi neriešili cudzích ľudí a to, čo kto kde robil a o koľko je život iného človeka lepší ako ten môj. Vtedy sa jednoducho žilo inak. Jednoduchšie – na trhu bolo na výber málo vecí, ženy nevymýšľali s feminizmom a jednoducho boli v domácnosti a starali sa o rodinu.  Lebo nemali na výber a boli šťastné a spokojné aj s tým málom, čo majú. Dnes môžu ženy robiť čokoľvek, byť kdekoľvek a stať sa kýmkoľvek – a to z nás robí nešťastné stvorenia. V skratke – čím menej máme na výber, tým ľahšie sa nám vyberá a sme spokojnejší a šťastnejší.

A dnes? Dnes len čo otvoríte oči, na Instagramre vidíte, kto kde cestuje, aký je kto bohatý či to, ako krásne si zariadil svoj dom. Na výber je také obrovské množstvo tovaru a možností, že ak si chcete postaviť dom či urobiť niečo triviálne ako kúpiť si nové jednoduché biele tričko, na svete je také obrovské množstvo možností, že nakoniec si ani neviete vybrať. Nevyberiete si ani len tú letnú dovolenku, lebo namiesto jednoduchej dvojice Tatry alebo Liptovská Mara môžete ísť prakticky kdekoľvek na svete, z čoho sa vám v momente zatočí hlava a namiesto slnenia sa na pláži na Kube skončíte jedine tak doma na gauči s ovládačom v ruke. Ako krásne, jednoducho a šťastne by sa žilo, keby neexistoval internet a na výber by sme v obchode mali z každého tovaru len tri druhy?

ČO MÁM NA SEBE?

Tričko – ZOOT

Sukňa – ZOOT

Kabelka – H&M/Kenzo

Topánky – TOPANKOVO

Klobúk – Dresslily

1 Comment

 • Reply
  Simplement Lui
  1. júla 2017 at 11:36

  Very nice outfit and the red accessories are making the difference 😉

  https://4highheelsfans.wordpress.com/2017/06/25/israheel/

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.