Krotiteľka farieb

Stretávam množstvo ľudí, ktorí milujú čiernu, obliekajú si ju vždy a na každú príležitosť. Nehovorím, že čierna nemá svoje výhody – hodí sa ku všetkému, na každú udalosť, zoštíhľuje a ak sa aj náhodou zašpiníte, vôbec to nevidno. Mne sa však s čiernou spája najmä smútok, a preto sa tejto farbe snažím vyhýbať. Prečo?

Žijem v malej dedine pri malom meste na Strednom Slovensku, kde je zvykom, že ak niekto zomrie, blízka rodina následne celý rok nosí “smútok” a chodí oblečená len v čiernom oblečení. Kto tento zvyk zaviedol, tak by som mu chcela urobiť niečo tak veľmi škaredé a bolestivé, že je až nevhodné o tom na módnom blogu písať. Popravde, prvé dni či týždne, keď stratíte niekoho blízkeho, zrúti sa vám svet a to čierne oblečenie akosi zapadá do celkovej nálady a životného rozpoloženia. Avšak po čase, keď sa človek ako-tak pozviecha a začne žiť ďalej, to čierne oblečenie mu začne pripomínať stratu blízkeho človeka a začne mať z toho depresie. Holt, bohužiaľ som si to zažila aj ja.

Ako mladé dievča som po strate blízkeho človeka mala prikázané nosiť celý rok čiernu. Pravdaže, nepovedala som ani slovo proti, keďže išlo o dôležitú osobu a nechcela som, aby hlúpi ľudia okolo mňa šírili zlé reči, že nenosím smútok a nevážim si zosnulého. Uvedomuje si ale niekto okrem mňa, aký je tento zvyk hlúpy? Čierne oblečenie vám danú osobu nevráti a smútok – ten človek nosí v srdci a v hlave. Navyše, to čierne oblečenie pôsobí ako odstrašovač ľudí, ktorí sa zľaknú a radšej nenaviažu kontakt a odídu. Tí zhovorčivejší sa začnú pýtať, čo sa stalo a vysvetľovať sa človeku v danej situácii veľmi nechce. Počas toho jedného roka nosenia smútku som tak znenávidela čiernu, že ju na oblečení ani nemôžem vidieť, keďže mi automaticky pripomína stratu milovanej osoby, smútok a depresie.

Kabát – second hand

Tričko – ZOOT

Nohavice – podobné tu

Lodičky – tu.

1 Comment

 • Reply
  Anita
  8. marca 2017 at 17:25

  Súhlasím, že ročné nosenie čiernej po strate niekoho blízkeho je hlúposť. Chápem to na pohrebe a možno pár dní či týždňov potom, pretože vtedy sa ti farby naozaj nepýtajú. No ako píšeš, nosenie čiernej farby na znak smútku ti blízkeho nevráti. Pokiaľ ale ide o čiernu na oblečení mimo smútku, nemám proti nej nič a rada ju nosím. Od malička bola moja obľúbená, no tiež mám rada veselé farby a tento tvoj veselý outfit sa mi veľmi páči 🙂

  NITA
  NEW POST

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.