YEAR 2014 IN FASHION

Ako tradične na konci roka, nastal čas bilancovať. Ja som sa tentokrát zamyslela (áno, aj nad tým, že by som mala šetriť, kupovať menej vecí, viac cvičiť…) nad tým, čo sa tento rok odohralo na poli módy. Rokom ČOHO bol tento rok? Ktoré udalosti a veci by sme mohli považovať za to NAJ, čo sa udialo a posunulo hranice módy zas o čosi ďalej? Spomínajte spolu so mnou 🙂

1) Androgínni králi modelingu

ffer

Androgínnosť sa v tomto roku stala novým módnym trendom. Ani žena ani muž. Respektíve muž, ktorý vyzerá lepšie ako väčšina žien alebo, naopak, žena, ktorá je ako muž oveľa zaujímavejšia a krajšia. Zvláštne, kam sa tento (nielen módny) svet uberá… Mňa najviac zaujal androgínny Andrej Pejic a žena/model muž Erika Linder. Pohlavie akoby sa stieralo, je jedno, či sme žena alebo muž. Keď môže žena pilotovať lietadlo a muž môže mať kuchársku šou, tak prečo by žena nemohla robiť mužského modela? Tento rok najmä blond Andrej doslova zaplavoval titulky módnych magazínov a stal sa jednou z najlepšie platených modeliek. Práve on zaviedol tento trend a nám neostáva nič iné, ako mu vzdať hold za nebojácnosť. Priznajme si, čo sa týka takýchto vecí sme ešte dosť konzervatívni.

2) Pop art v móde

sdsscdc

Niekto povedal, že “menej je niekedy viac”. Ale kto? Určite to nebol Jeremy Scott, ktorý v službách Moschino stvára neuveriteľné veci. Hádam každý, kto aspoň trochu sleduje módu, zachytil jeho žltočervenú kolekciu, nápadne pripomínajúcu jeden fastfoodový reťazec alebo kolekciu v štýle Barbie. Po ňom sa doslova strhla vlna pop artu, čo sa mne osobne naozaj veľmi páčilo. Milujem tento štýl umenia a takisto aj milujem originálne výrazné kusy oblečenia alebo doplnkov. Spojenie týchto dvoch vecí som uvítala s nadšením! Móda je predsa hra a trošku hravosti v podobe pop artu pôsobí veľmi osviežujúco.

3) Chanel supermarket fashion show

dndndndndndndnd

Hneď na začiatku roka spôsobil Lagerfeld doslova boom prehliadkou svojej novej kolekcie jar/leto. Bola totiž, ako iste viete, v špeciálnom Chanel supermarkete. Niektorí by mohli moralizovať, iní hovoriť o škaredom konzumnom svete, ktorý presakuje už aj do módy, ja si však myslím, že aj táto udalosť dala svetovej móde zasa iné rozmery. Aj keď mne osobne sa kolekcia nepáčila (chýbala elegancia a typický decentný chanelovský štýl nahradili roztrhané tepláky), Lagerfeld znova dokázal, že móda je druh umenia a je pre každého. Či sa prechádzate v supermakete alebo po vychytenej parížskej ulici.

4) Módna ikona

hfhfhf

Počas tohto roka podľa mňa najväčší kariérny a módny vzostup zaznamenala herečka Lupita Nyong’o. Svojou charizmou, neustálym úsmevom, dobrým srdcom, obrovským talentom a originálnym štýlom dokázala, že aj ženy tmavej pleti môžu byť úspešné a krásne. Výrazné svietivé róby na červenom koberci spolu s krásnym úsmevom jej ihneď zabezpečili spolupráce s najväčšími módnymi a kozmetickými spoločnosťami, a tak aj Lupita posunula vody modelingu tento rok o čosi ďalej.

5) Smart watches

jšndjľendľšjkenľšk

Po Google Glasses prišla tento rok na trh novinka – smart hodinky. Ja ako milovník moderných technológií a hodiniek všetkých typov sa teším a jedny takéto si určite kúpim. Aj tento výrobok je príkladom toho, že móda je čím ďalej tým viac spojená s modernými technológiami. Veď predsa aj všetky najväčšie módne značky vyrábajú obaly na mobily či tablety. Móda jednoducho musí ísť s dobou a trendmi.

6) Athleisure

nfjnewjdwnk

Pre mňa je jednoznačným tohtoročným vrcholom spolupráca Alexander Wang x H&M. Wang priniesol do módy niečo, čo nemá obdoby. Navrhol atletické a športové oblečenie na voľný čas, pričom na prehliadke dokonca účinkovali aj parkouristi. Ukázal, že móda, to nie sú len obtiahnuté nohavice, elegantné saká či áčkové sukničky a vysoké podpätky. Wang je príkladom toho, že street style  a leisure style má v móde hlavne v poslednom období veľmi veľké slovo.

7) The Kardashian Phenomen

fefhkwj

Či chceme alebo nie, tieto “módne zjavy” sa v módnom priemysle objavovali aj tento rok. Jedna však, myslím si, v negatívnom svetle a druhá, naopak, v pozitívnejšom. Pozitívne hodnotím mladú Kendal Jenner, ktorá chcela prekročiť prah reality show a svojej rodiny a vydala sa vlastnou cestou. Sledujem ju pozorne a myslím si, že tam, kde je, sa vypracovala aj svojou snahou, šikovnosťou, cieľavedomosťou a narastajúcou profesionalitou. Za rok sa z nej stala najvyhľadávanejšia modelka a nesmie chýbať na žiadnej lepšej prehliadke. Spomedzi svojich nízkych zaoblených “inteligentných” sestričiek teda poriadne vytŕča nielen svojou výškou. Takéto slová chvály však nemôžem povedať o Kim, ktorá módny svet šokovala po celý rok vlastne vždy len negatívne. Viditeľné zásahy plastického chirurga, čím ďalej tým pohnutejšie názory a činy a nahota. Tá, bohužiaľ a bohužiaľ (jedenkrát bohužiaľ naozaj nestačí), hrá v dnešnom svete prím. Pre mňa je to veľmi smutné, ale na túto tému by sa dalo napísať sto ďalších článkov, každopádne len nedávno sa Kim predviedla na obálke Paper magazínu úplne nahá a rozpútala tak v móde vlnu kritiky. Dúfam, že budúci rok sa bude móda uberať inam a nie smerom “nahota predáva”. Zaujať sa dá aj oveľa sofistikovanejším spôsobom, všakže.

8) Oscar de la Renta

nkwnskqjsnq

Na sklonku roka nás prekvapila smrť jedného z najtalentovanejších návrhárov, Oscara de la Rentu. Obliekal Michelle Obamovú, Amal Alamudinovú, Sarah Jessicu Parkerovú a mnoho iných známych žien. Jeho róby boli také rozprávkové, že každá žena pri pohľade na ne začala veriť, že nebo existuje a v duchu začala snívať svoj sen o modernej Popoluške. Aj takýto je módny svet… Jeden odíde a ďalší, dúfajme, rovnako talentovaní ešte len prídu.

Aj takýto bol rok 2014 v móde. Čo zaujalo Vás? 🙂

3 komentáre

 • Reply
  EMA
  10. decembra 2014 at 0:32

  Great summary of the year!

  XX

  http://www.themirrororonthewall.com

 • Reply
  vanessa
  10. decembra 2014 at 9:36

  cool!

  TheVogueWord
  TheVogueWord

 • Reply
  rodinadnes.cz
  9. mája 2015 at 5:14

  Opravdu, dobrý nápad !

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.