Bodky, prúžky a farbičky – prečo sa nebáť kombinovania vzorov?

Ak sa čo i len trochu zaujímate o módu, určite ste si všimli, že hranice v nej sa postupne stierajú a väčšina pravidiel sa postupne porušuje. Napríklad, módne pravidlo len jedného vzorovaného kúsku v outfite už dávno neplatí. V rôznych módnych magazínoch, v obchodoch či na internete môžete vidieť nádherné stylingy, v ktorých s odvážne kombinujú bodky, pásiky, rôzne iné geometrické vzory, kvetiny a všeličo iné. Život predsa máme len jeden, je krátky, tak prečo sa s módou nezahrať a nevytvoriť si výrazný a štýlový outfit pomocou hravej kombinácie vzorovfarieb?

Ako vo vzoroch nezaniknúť?

Ja napríklad mám na sebe bodky s prúžkami, žltú s bielou a modrou. Prečo nie? Ak ste odvážne, máte radi kreativitu a radi vyčnievate z davu, takýto outfit je pre vás ako stvorený. Pozor však na to, že obliecť sa do rôznej kombinácie vzorov je hotová veda – ak totiž outfit zostavíte nesprávne, môže vám opticky veľmi ublížiť a deformovať. Na začiatku si treba ujasniť, aký typ postavy máte a podľa toho je potrebné si proporčne vybrať dané kúsky. Pretože kombinovanie viacerých vzorov v jednom outfite musí byť premyslené, aby sme nevyzerali, že sme zo skrine pochytili prvé, čo nám počas ranného behu, niekedy medzi varením kávy a umývaním zubov padlo do oka.

Čo ak sa bojíte vzorov?

Ak sa kombinácie vzorov bojíte, pokojne sa môžete zaodieť celá do jedného vzoru. Znova – prečo nie? Ja som tak urobila v jednom z minulých outfitových článkov, kde som na sebe mala momentálne veľmi štýlový kvetinový kostým. Je však potrebné dať si pozor na strih, aby vás daný výrazný vzor nepohltil. Najjednoduchším krokom je zvýraznenie pásu – pomocou nohavíc s vyšším pásom a zapásaným topom alebo opaskom na šatách či overale, ktorý bude v oblasti pásu zúžený.

Čo ak sa bojíte farieb?

Ak sa bojíte farbičiek alebo vzhľadu á la cirkus, vzory si pokojne môžete dopriať aj v čiernobielom prevedení. Pred pár dňami som mala na sebe čierne nohavice s bielymi pásikmi a k tomu bielu košeľu s čiernymi pásikmi (samozrejme som to doplnila oranžovým klobúkom a žltými topánkami) a bola to veľmi príjemná kombinácia, ktorú poľahky zvládne každá žena, ktorá extrémne neobľubuje sýte farby.

Ako kombinovať farebné vzory?

Nech skombinujete čokoľvek vzorované – nohavice, top, košeľu, sako, overal, šaty, sukňu… Každý jeden kúsok by mal obsahovať vo vzore minimálne jednu farbu, ktorá sa objavuje v ďalšom vzore na inom kúsku oblečenia. Vyhnete sa tak dojmu, že ste zo skrine vybrali prvé, čo na vás spadlo a dosiahnete ucelený outfit zložený z oblečenia, ktoré sa vzájomne dopĺňa a je v harmónii. Moje vzory napríklad spája biela farba, ktorá na daných kúskoch zaberá najviac plochy.

A čo veľkosť vzorov?

Na veľkosti záleží, milé dámy, aj čo a vzorov týka. Mojim zlatým pravidlom je, že nekombinujem dva veľké vzory, pretože to opticky nevyzerá dobre, deformuje to postavu a keďže som maličká, topím sa v tom. Ak chcete do outfitu zakomponovať napríklad sako s veľkými nápadnými kvetmi, dbajte na to, aby spodok (napríklad nohavice) mali na sebe jemnejší a menší vzor. Ako príklad vám sem dám link na môj outfit z minulého leta, v ktorom kombinujem výraznú blúzku s veľkými kvetmi, ktorú som doplnila nohavicami s tenkými prúžkami.

Čo mám na sebe?

Pruhovaný kardigán (v skutočnosti župan) – BONPRIX

Bodkovaný top – SHEIN

Žlté nohavice – ANSWEAR

Lodičky – TOPANKOVO

Náušnice – ZARA

Za fotky ďakujem fotografke Hanke Slichovej.

6 komentárov

 • Reply
  Viki
  20. mája 2018 at 19:52

  tebe to kombinovanie vzorov a farieb naozaj ide 🙂 treba to proste vedieť aj nosiť..ja sa napríklad vo vzoroch a farbách necítim úplne sama sebou 😛

  My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

 • Reply
  Sabi
  23. mája 2018 at 19:15

  osobne by som asi takúto kombináciu nedala, ale na tebe vyzerá geniálne 🙂 super fotky, sekne ti to 😉

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • Reply
  katarína jakubčová
  23. mája 2018 at 20:20

  Lenka máš mega žiarivý blog. Oči mi svietia jedna radosť! 🙂 K tým vzorom … ty to proste vieš namixovať jedna báseň a rovnako aj farby. Len škoda, že to tak nevedia aj ostatní. V podstate, keď sa tak zamýšľam, nevidím často ľudí, ktorí majú na sebe nakombinované rôzne vzory. Som rada, ak na dievčatách vidím aspoň nejaké tie farbičky. Super článok! 🙂
  Katharine-fashionisbeautiful

  • Reply
   Lenka
   24. mája 2018 at 8:54

   Kati srdečne ďakujem, je pravdou, že takúto kombináciu na ulici často nevidíme, no práve na to sme aj my blogerky, nech trošku šírime osvetu, napríklad aj v zmysle, že sa netreba báť farieb a vzorov, pretože nám môžu dodávať energiu 🙂

 • Reply
  Lenka
  24. mája 2018 at 8:52

  Ďakujem Sabi 🙂

 • Reply
  Sizeer
  24. mája 2018 at 11:38

  You look beautiful! 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.