Ako nosiť kroj v roku 2018?

Tematiku krojov som na tomto blogu rozoberala niekoľkokrát a som nesmierne rada, že sa teší veľkej obľube! Článok, v ktorom o krojoch a svojich spomienkach rozpráva moja drahá starká, je jeden z doposiaľ najčítanejších článkov. Tentokrát by som sa však chcela venovať krojovým častiam a tomu, že rozhodne nepatria do starého železa. Ako nosiť kroj v roku 2018?

Módne trendy sa menia často. Veľmi často. V obchodoch sa na nás usmievajú nové kolekcie snáď každé dva týždne a predajcovia si len mädlia ruky, akí sme my zákazníci hlúpi, pretože sme im poľahky skočili na ich šikovne premyslený marketingový trik. Je v podstate o tom, že sa nám postupne a veľmi mierne vo svojich kampaniach a prostredníctvom sociálnych sietí snažia navodiť pocit, že to, čo sme si kúpili mesiac dozadu už rozhodne nie je trendové a v kurze je len to, čo predávajú v tejto chvíli. A popri tom celom klamaní si len rátajú, koľko kusov oblečenia celosvetovo predajú ZA SEKUNDU. Šialené, však?

Je ľahké do tohto módneho zhonu, idúceho šialeným tempom, spadnúť. Predsalen, sme ľudia a máme chute, potreby a občas si chceme hriešne dopriať a utratiť ťažko zarábané peniažky. Avšak, ja vždy z tohto kolotoča mesta prídem ku nám domov do malej dediny, do môjho rodného domu, do starkinej kuchyne. A tam ma čaká nielen ona, ale aj jej príbehy, spomienky a životné hodnoty, ktoré sú na míle vzdialené súčasnému konzumu. Občas spolu vytiahneme jej krásnu zbierku krojov, ochkáme a obzeráme, v akom výbornom stave kroje stále sú. Aj po približne 50 rokoch. Nečudo, voľakedy sa oblečenie šilo, aby vydržalo celý život a slúžilo. A dnes? Dnes sa šije, aby sa pokazilo ideálne po prvom praní a vy ste si utekali kupovať ďalšie, najlepšie ešte v ten deň a nie jedno, ale tri tričká. Prečo? Pretože každé stojí niekedy len 5 eur.

Síce nie som folkloristka a spievať neviem, vždy som obdivovala moju tetu, hrdú a dlhoročnú členku súboru Dobrona, ktorá mi neraz spomenula, ako dievčence z jej súboru nosia kroj aj dnes. Upletú si vrkoč, hodia na seba rifle, tričko a harajdu a tak cestujú na vystúpenie. Jednoducho pohodlne, moderne, no zároveň s úctou a láskou k tradíciám. Vždy, keď na túto tému rozprávala, ma akosi zahrialo pri srdci. Pretože je krásne, že sa stále nájdu mladí ľudia, ktorí aj v dobe Iphonov, počítačov a módnych reťazcov nedajú dopustiť na tradície, kroje a dávajú im moderný šat.

Kvôli svojej práci a získaniu prehľadu však, chtiac-nechtiac musím sledovať módne prehliadky. Minulý rok bola však pre mňa prehliadka Dolce & Gabbana vskutku výnimočná. Objavili sa v nej totiž sukne, ktoré boli až neuveriteľne podobné tým našim slovenským krojovým. Modelky ich však mali oblečené veľmi netradičnemoderne. Po móle sa niesli v spomínaných sukniach, klasických bavlnených tričkách v modernom dizajne s grafickou potlačou, veľkými náušnicami, čelenkami a nadčasovými lodičkami. Počas prehliadky som videla niekoľko skvelých príkladov toho, ako by sa dala nosiť aj tá naša sukňa, ktorú starká doma starostlivo opatruje (stále jej prízvukujem, že chcem zdediť tie krásne porcelánové starodávne šálky na kávu a tie kroje)! A tak vznikla myšlienka na perfektný outfit.

Sukňu mi starká požičala, pretože je jednou z mojich najväčších sledovateliek a podporovateliek. Nehovoriac o tom, že po spomínanom blogovom článku s jej spomienkami bola internetovou hviezdou dediny. K sukni som v Madride našla perfektné tričko, ktoré som v obchode jednoducho nemohla nechať. Milujem totiž Fridu a dodnes ľutujem, že sa nám v Mexiku nepodarilo navštíviť jej dom, v ktorom žila s Diegom Riverom (pozdravujem ten kilometrový rad ázijských turistov). Tričko je z módneho reťazca a o akejsi rovnováhe fast-slow fashion v mojom živote som taktiež písala na blogu. K tomu som zvolila náušnice od slovenskej šperkárky a topánky, ktoré zoženiete moderne – na internete. Vznikla teda veľmi unikátna kombinácia starého a nového, folklórneho a moderného, slovenského a zahraničného, ručne vyrobeného a pásovej výroby, slow fashion a fast fashion… Samozrejme, nie je to outfit na všetky príležitosti no myslím si, že na nejakej slávnostnejšej udalosti by som s ním mohla pútať pekne veľkú pozornosť. Starká by ma však určite upozornila, že mi na kitľi (sukni) chýba zástera, ktorá sa pôvodne nosila. Ja by som jej však s úsmevom odpovedala, že dnes je ale moderná doba, pravidlá v móde neexistujú, všetko sa porušuje a každý je rebel. Preto je zástera v roku 2018 na kitľi už totálne OUT. A za tým by som jej rýchlo zasa pripomenula, že tú kitľu a aj všetko ostatné dedím!

Čo mám na sebe?

Sukňa – od starkej (kitľa z kroja)

Tričko – Stradivarius

Náušnice – Zuzana Barčáková

Lodičky – TOPANKOVO

Čelenka – žiaľ netuším

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.