Prečo nakupujem slow aj fast fashion? A prečo je rovnováha dôležitá aj v móde?

Dnes by som sa chcela venovať téme, ktorú ja osobne považujem za veľmi dôležitú. Inšpiroval ma k tomu Fashion Revolution Week, vďaka ktorému si pripomíname, akú veľkú stopu zanecháva móda na našom životnom prostredí a aké negatívne veci sa v módnom priemysle dejú. Začala by som pekne po poriadku.

Som obrovský milovník módy snáď odjakživa. Nie obchodov a nakupovania, ale módy. S obľubou dychtivo sledujem módne prehliadky a to, kam móda môže až zájsť. Ja osobne ju jednoznačne považujem za istý druh umenia. Už odmalička som bola kreatívna, maľovala som, tancovala som a s tým išlo ruka v ruke aj obliekanie a móda. Samozrejme, ako dieťa alebo pubertiačka som si isté veci neuvedomovala. A síce, čo znamená móda. Že to nie sú len nablýskané obchody plné cenovo dostupných kúskov, ale aj ľudia, ktorí pracujú doslova za misku ryže alebo že je to farbenie látok, ktoré veľmi výrazne znečisťuje vody a celé biotopy. Myslím, že som to začala vnímať na prahu dospelosti, teda v osemnástke. Samozrejme, nebolo to len tým, že som dospievala a menili sa mi hodnoty alebo že som sa vzdelávala v oblasti módy čoraz viac, ale aj samotná situácia sa zhoršovala a z každej strany som na mňa svietili znepokojivé negatíva.

Keď som sa rozhodla založiť si blog, určite to nebolo so zámerom predvádzať sa alebo inšpirovať ženy k bezhlavému nakupovaniu. Od začiatku blogu apelujem na second handy a na to, aké potrebné je nechcené veci darovaťnevyhadzovať. To, že som sekáčová profesionálna a dané kúsky môžete nájsť v každom druhom outfite na blogu, zmieňovať snáď ani nemusím.

Poviem vám úprimne, v akej situácii momentálne som. Uvedomujem si negatívne dôsledky rôznych módnych reťazcov. To áno. Ale stále nie som natoľko silná, aby som kupovala len v second handoch alebo v slow fashion obchodoch či u návrhárov. Koniec-koncov, stále som len žena, ktorá má chúťky, pudy a občas jednoducho vojde do obchodu a urobí si radosť pekným kúskom. Keď sa nad tým zamyslím do hĺbky, väčšinou do módnych reťazcov chodím hlavne preto, že dané módne a trendové kúsky neviem nájsť inde. Avšak, ruku hore, kto z nás aspoň raz za pár mesiacov nevojde do Zary alebo podobného obchodu? Zo srdca obdivujem ženy ako Zuzka z blogu Redpoppystories alebo Natálka z blogu Natallipa, ktoré razantne odmietajú fast fashion. Ja taká silná ešte nie som. Avšak, tu sa dostávame k druhej a dôležitejšej časti tohto článku.

Rovnováha. Práve tá je dôležitá aj v móde a ja osobne ju pestujem už dlhý čas, keďže stále nie som schopná odrezať sa od fast fashion. Rovnováha v zmysle – jeden fast fashion kúsok kúpim, desaťnásobne viac oblečenia zo šatníka vyradím a dám na dobré účely. Oblečenie dávam na charitu alebo známym, ktorí ho potrebujú viac ako ja a keď už naozaj neviem čo, tak oblečenie nechám v taške pri smetných košoch u nás pri bytovke s odkazom, nech si ho zoberie ten, kto ho potrebuje. Pár krát som tam tašku položila a inkognito sledovala z okna, kto si ju zoberie. Tú radosť v očiach bezdomovcov slovami opísať neviem. A keď vojdem raz do fast fashion obchodu, vojdem následne niekoľkokrát do second handu. Taktiež, keď si nejaký fast fashion kúsok kúpim, snažím sa, aby tu nebol len na sekundu, bol naplno využívaný a práca človeka nevyšla nazmar. A preto nikdy oblečenie nevyhadzujem a prosím všetkých, aby to tiež nerobili. Vždy, naozaj vždy sa nájde niekto, komu tým kúskom oblečenia pomôžete a urobíte mu radosť. Keď počujem, že niekto veci, ktoré už nenosí vyhadzuje do smetného koša, pomyseľne sa mi otvára nôž vo vrecku.

A prichádzame k tretiemu bodu tohto článku. Chcem trochu inšpirovať všetkých tých, ktorí tiež nedokážu nakupovať len v slow fashion obchodoch z rôznych dôvodov. Ako povedala moja drahá kamarátka Mirka z blogu The Blond Zebras, svet nie je len čiernobiely. Preto chápem a nesúdim nikoho. Ale každý by sme mali mať na zreteli našu planétu a to, že módny priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Preto budem nesmierne rada, ak si spomeniete len na jedno slovíčkoROVNOVÁHA. To pre začiatok úplne stačí a je to stokrát lepšie ako ignorácia. Pamätajme si, že zmena začína najskôr v našej hlave a ak si myslíte, že vy ako osoba toho veľa nezmeníte, mýlite sa. Pretože aj malé zmeny k dobru sa počítajú. Hlavné je, že to všetci máme v hlave a chceme.

Čo mám na sebe:

Top – sekáč,

nohavice – BONPRIX (staré),

topánky – CCC Shoes.

2 komentáre

 • Reply
  Sabi
  26. apríla 2018 at 17:23

  naozaj veľmi múdre slová a pekná myšlienka 🙂 určite si na dobrej ceste a je výborné, že ti to nie je jedno! ja tiež sem-tam vkročím do fast fashion obchodov, no všimla som si, že posledné mesiace čoraz menej nakupujem a to je osobne pre mňa výhra 🙂 inak, my sme doma tiež zvykli vyradiť staršie oblečenie, postavili sme ho ku košom a do hodiny bolo preč 🙂 tak aspoň malá pomoc jednej aj druhej strane…

  Sabi z blogu Beautiful savage

 • Reply
  Nellie
  3. júna 2018 at 10:36

  Přesně, jak píšeš.. Já mám totálně narvanou skříň, ale nikdy v životě by mě nenapadlo něco jen tak vyhodit do koše. Nedávno jsem musela vyhodit sukni, kterou jsem měla už asi 10 let a bylo to na ní už dost znát, a stejně mi to trhalo srdce. Proč něco vyhazovat, když teď existuje naprosto snadná cesta – vložit to do bílého kontejneru pro bezdomovce ;))

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.