Katastrofa alebo súčasný stav sociálnych sietí pre blogera

Pamätáte si na tie časy, keď ste prišli na Facebook alebo Instagram a videli ste všetky nové príspevky a fotky všetkých ľudí, ktorých sledujete, a to v chronologicky? Keď ste sami pridali fotku a mala krásny organický dosah takmer rovný počtu vašich fanúšikov, bez toho, aby ste museli vrážať peniaze do reklamy? Ach, kde sú tie staré dobré časy…

Čím ďalej, tým je to na tých sociálnych sieťach v tomto ohľade horšie. Samozrejme, nová funkcia „prieskumníka“ na Facebooku má dve strany mince a v konečnom dôsledku je to aj pozitívne – keď si nejaká firma zaplatí reklamu, peniaze sú minuté oveľa efektívnejšie než predtým, pretože vo feede nezaniknú medzi kopou neplatených príspevkov iných profilov. Avšak na nás blogerov tieto a podobné zmeny vplývajú veľmi negatívne.

Bloger je v prvom rade človek, ktorý chce niečo pekné a kreatívne tvoriť, písať o tom, fotiť to… Je viac než skvelé, že aj na Slovensku si ľudia a značky začínajú blogerov všímať, sledovať a podporovať ich. Je krásne, keď bloger príde s nejakou myšlienkou, v písomnej či fotografickej podobe, ktorú na jeho sociálnych sieťach vidia davy ľudí, ktorí následne lajkujú, komentujú, zdieľajú… Bloger si takto ľahko, len šírením svojich názorov, myšlienok či inšpirácií nájde svoje publikum a čím ďalej, tým je publikum väčšie a bloger sa stáva známejším a rešpektovanejším. Tomu je však koniec. Prečo?

Pretože zo sociálnych sietí sa stal jeden obrovský stroj na peniaze. Či ide o Facebook alebo Instagram, dve najpoužívanejšie siete na Slovensku a v Česku, situácia sa na nich za poslednú dobu rapídne zmenila k horšiemu. Organický reach je, povedzme si narovinu, minulosťou pre každého blogera, ktorý neprichádza s niečím virálnym, zarážajúcim a vyvolávajúcim diskusie. Narovinu a úprimne – pokiaľ blogerka nepatrí medzi ctené slovenské celebrity, nepíše o nej pravidelne Nový čas s odkazom na jej Instagram alebo sa nefotí päťkrát za deň v podstate nahá, jej dosah príspevkov je takmer nulový. Takáto situácia na sociálnych sieťach, kedy admin profilu musí platiť za to, aby ho zobrazovali, môže byť väčším firmám alebo značkám ľahostajná, pretože v ich marketingu sa točia také veľké peniaze, že pár stoviek eur na reklamu na Facebooku alebo Intagrame ani nepocítia. Ale prečo by som ja, malý česko-slovenský bloger mala mať rovnaké podmienky ako napríklad Coca Cola???

Situácia nie je priaznivá ani z druhej strany – z pohľadu používateľa. Ja ako osoba Lenka samozrejme pre inšpiráciu sledujem veľa profilov na obidvoch sociálnych sieťach – rôzne magazíny, stránky, osobnosti a blogerov. Avšak teraz ich príspevky absolútne nevidím a to ma neskutočne hnevá. Jednoducho, pokiaľ si nezaplatia reklamu alebo práve nepridali virálny post, ich výstupy ja ako obyčajný človek nevidím. Ale prečo je tomu tak? Stále rozmýšľam nad nejakým logickým dôvodom, prečo je súčasný algoritmus takýto a načo je to dobré, no zatiaľ som na nič neprišla…

Čo mám na sebe?

Kabát – ZOOT

Topánky – topankovo

Rifle – Zara

Tričko – Stradivarius

Kabelka – stará.

ZA FOTKY ĎAKUJEM LUCKE URBANÍKOVEJ!

4 komentáre

 • Reply
  Alexandra
  9. januára 2018 at 19:09

  Ani ja tomu nechápem… Ako úplne malinká blogerka, ktorá má len naozaj maličké publikum, som po týchto “vylepšeniach” prišla aj o to málo čitateľov :/ Inak tvoj outfit, ako vždy krásny a plný pozitívnej energie 🙂

 • Reply
  Lucia
  9. januára 2018 at 23:42

  No ano je to na h…., socialne siete sa menia na jeden velky biznis, kde blogery asi nepatria. Len najhorsie na tom je, ze aj mna ako pouzivatela to strasne hneva, lebo nikdy nevidim to co chcem ja, ale to co mi naserviruju ci chcem, alebo nie ?

 • Reply
  Alexandra
  20. januára 2018 at 15:12

  No asi treba sypat do reklamy… Dalsia kapitola je pravidlo posielania nevyziadanej posty – malokto sa len tak prihlasi na odber newlettera a navyse, aj ked ziskate adresu nejakym ebookom, nemali by ste ju vyuzivat na ine ucely. A co sa tyka dosahu postov, tak hoci sa trapim a vymyslam nejaky autorsky post s grafikou a nejakou informaciou, alebo zdielam clanok z blogu, tak to ma ledva 5 lajkov, a ked dam sutaz o hocijaku blbost za 3 EUR, tak zrazu 100, ale to je uz ina tema:)

 • Reply
  ZuZu
  2. februára 2018 at 11:05

  Ono či chceme či nie sociálne siete objavili vidinu ďalšieho zisku, tak prečo nie… osobne som však napríklad z pohľadu čitateľa nepostrehla nespokojnosť voči prieskumníkovi na FB jedine čo by som ocenila je možnosť si nastaviť či chcem sledovať ako 1. prieskumník alebo priateľov… popravde moji priateľa málokedy dajú niečo zaujímavé a zmysluplné na túto sociálnu sieť preto, tak či tak sa dostávam na prieskumníka, kde som si po 100 rokoch odlike-kla stránky, ktoré ma absolútne nezaujímajú a mám tam obsah blogeriek a stránok ktoré s chuťou a radosťou sledujem… je to však celé o zvyku a to veru trvá kým si ľudia na niečo nové zvyknú… preto z pohľadu maličkého blogera chápem aj ten úbytok a je samozrejmé že pri tomto počine, ktorý FB spravil ubudnú sledovatelia čo reálne sledovateľmi nikdy neboli a tiež aj niektorý čo síce boli ale ešte si nezvykli na nový systém s prieskumníkom, FB už raz rapídnu zmenu spravil, vtedy som to pocítila neskutočne teraz spravil druhú a no nemyslím si že až tak úplne hroznú, treba si len na to zvyknúť a dať tomu čas…. mimochodom mne sa napríklad teraz v novom systéme akosi nevypláca, niekedy mám väčší dosah na neplatených postoch ako na tých čo si zaplatím, je však fakt že sa pohybujeme v sume tak max. do 10€

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.