Ako nakupujem vo výpredajoch ja?

Pozn.: článok bol zostavený na základe mojich skúseností v obchodoch v OC Central Bratislava a OC Vaňkovka v Brne počas prvého januárového týždňa. 

Keďže ste tento článok tak veľmi chceli, je tu! Názov hovorí za všetko – dozviete sa, ako vo výpredajoch nakupujem ja, čo robím a na čo myslím ešte predtým, než pôjdem do obchodov, ako nakupujem bez toho, aby som minula celú výplatu a ako to robím, že nestratím hlavu a nepokúpim somariny. Navyše, ja som už túto sezónu výpredaje absolvovala, a tak vám sem hádžem aj zopár výpredajových kúskov, ktoré stoja za povšimnutie.

Ešte predtým, než idem do nákupného centra:

Adrenalínová honba za výpredajovými kúskami u mňa začína ešte doma, pár hodín až pár dní predtým, než vkročím do prvého obchodu s veľkou ceduľou SALE. Zvyčajne si vlastne len odpovedám na nasledujúce otázky, ktoré sú jednoduché, no celý proces mi značne uľahčia, čo sa týka času, nakúpených vecí, ale aj financií.

Čo mám vlastne v skrini a čo rozhodne nepotrebujem kúpiť?

Čo mi v skrini chýba a chcela by som si kúpiť?

Koľko peňazí som ochotná za veci utratiť?

Do akých obchodov sa chcem ísť pozrieť?

Približne koľko času chcem v obchodoch stráviť?

Tentokrát boli moje odpovede nasledovné:

V skrini toho mám naozaj veľa a rozhodne nepotrebujem ďalšie topánky, kabelku a mikinu. Tých mám dosť.

Chýba mi pekný a kvalitnejší kabát v sýtej farbe, nakoľko tie, čo momentálne nosím sú len dva a už sú značne obnosené. Potrebujem nové rifle bez dier a aplikácií, keďže žiadne nemám. Chcela by som tiež nejaké pekné farebné tričko s nápisom a výrazné náušnice, keďže tie nosím teraz veľmi často.

Za kabát nechcem dať viac ako 40eur, za rifle nie viac ako 15 eur a tričká určite nájdem aj za 5-6 eur. Dokopy by som však nechcela minúť viac ako 70 eur.

Chcem sa ísť pozrieť do lacnejších módnych reťazcov: Stradivarius, Bershka, Pull&Bear, H&M, Reserved. Ak mi to čas a chuť dovolia, zabehnem aj do Zary a Manga.

Na výpredaje si vyhradzujem 3 hodiny. To je vzhľadom na počet obchodov dostatok času na to, aby som zbrklo v rýchlosti nepokúpila hlúposti, no zároveň nezašla do iných obchodov alebo zbytočne nevymýšľala a neutratila priveľa peňazí.

Čo si treba uvedomiť ešte pred príchodom do obchodného centra:

Pred príchodom do obchodov je potrebné si uvedomiť, že ide o fast fashion. Špeciálne sa to týka obchodov, ktoré som vymenovala. Treba sa tak k tomu stavať a rozhodne ich netreba podporovať utrácaním stoviek eur. Predsa, je to lacné oblečenie z východných krajín a ich plné sumy na cenovkách sú zarážajúco vysoké. Je potrebné brať všetko s mierou, a teda aj nákupy vo fast fashion reťazcoch. Taktiež si myslím, že ak sa práve nebijete do hrude za práva čínskych zamestnancov a nie ste najväčším podporovateľom slow fashion, na mieste je minimálne udržanie rovnováhy: ak si niečo zo spomenutých reťazcov kúpite, skúste si približne rovnaký počet módnych kúskov zo šatníka vyradiť a venovať ich niekomu alebo odniesť na charitu. Zároveň vám odporúčam minimálne rovnako často navštíviť aj second handy, v ktorých nájdete oveľa väčšie poklady, než v predražených obchodoch.

Čo robiť, keď prekročíte prah obchodu:

Keďže a osobne som si už položila otázky vyššie, po príchode do obchodu sa hneď na výpredajové oblečenie pozerám cez nastavenú optiku. Nevidím všetko oblečenie, pretože z toho by sa mi len zatočila hlava a dva dni by mi boli na nákupy veru málo. Zameriavam sa len na kúsky, ktoré som si dopredu stanovila. Ak máte vo zvyku navštíviť podobné obchody ako ja, uvedomte si, že ide o lacné a nie veľmi kvalitné oblečenie, ktoré rozhodne vaše vnúčatá už nosiť nebudú, tak ako tomu bolo kedysi. Je teda potrebné sa na dané kúsky pozerať veľmi kriticky a určite netreba ísť ku kase s niečím, čo je poškodené, špinavé, trčia z toho nitky na všetky strany alebo je nám to veľké, len preto, že to stojí pár eur.

Pár ďalších tipov:

Je pár vecí, na ktoré sa treba pripraviť dopredu. Prvou je fakt, že v obchodoch bude kopa ľudí a na kabínku a pokladňu pravdepodobne budete čakať. To je však počas výpredajov bežnou vecou. Ďalšou vecou je fakt, že v pokiaľ nie ste šťastlivci a nejdete na výpredaje do Chanelu, ale navštívite spomenuté reťazce, bude v nich vládnuť chaos a pravdepodobne aj neporiadok. Pripravte sa na to, že sa možno budete musieť tlačiť prehrabávať. Navyše, v obchodoch je vždy veľmi teplo, a tak najmä počas zimných výpredajov odporúčam nebrať si so sebou kabát, obuť si pohodlné topánky a zobrať si len malú praktickú crossbody kabelku. Toto všetko vám ušetrí veľa energie, nervov a potu.

Sväté kamošky!

Výpredajové nákupy by som prirovnala k zdrogovaniu sa. Ako fakt! Oblečenie je lacné, všade na nás svietia lákavé nápisy SALE, -80% a v obchodoch vidíme nádherné moderné kúsky – z toho by sa aj tej najmenšej módnej maniačke zatočila hlava. Preto veľmi dobre poslúžia kamošky, ktoré vás z výpredajového delíria veľmi ľahko a rýchlo dostanú. Ja si ich so sebou beriem veľmi často a ani neviete, koľkokrát mi vyhovorili kúpiť si nejaký kúsok a spätne som si povedala, že chvála Bohu, kde som mala rozum… Keď kamošky nemôžu byť prítomné fyzicky, na sto percent má každá smartfón a messenger zapnutý nonstop, takže sa stačí v kabínke vyfotiť a voilá! Máte módnu políciu ako vyšitú. Fakt neodporúčam nakupovať bez toho, že by vám na daný kúsok povedal svoj názor nezávisle niekto druhý.

Čo sa sama seba pýtam pred odchodom ku kase:

Keď som si už vybrala nejaký kúsok, vyskúšala som si ho, kamošky, mama, frajer, pes aj susedka na telefóne to odsúhlasili a dokonca aj ja sama sebe si v tom pripadám k svetu a prekvapivo ani cena nie je prehnane vysoká, ešte si zvyknem položiť týchto pár otázok:

Je tá cena skutočne v pohode, aj keď ide o výpredaj? Nenájdem v sekáči podobný kúsok?

S akým všetkým oblečením, ktoré už v šatníku mám, to môžem nosiť?

Na aké príležitosti to v najbližšej dobe využijem?

Ako asi ten kúsok bude vyzerať po jednom opraní?

A čo tohtosezónne výpredaje?

Nakoniec som navštívila obchody Mango, Stradivarius, Bershka, H&M, Pull&Bear a aj Reserved a dokonca House. Ak chcete kúpiť lacné tričká alebo svetre vo všetkých možných strihoch a farebných prevedeniach doslova za pár eur, choďte do StradivariusuBershky. Nečakajte však absolútne žiadnu kvalitu (výpredajové tričká sú priesvitné z tenučkej bavlny a svetre príšerne elektrizovali). Navyše v Stradivariuse som mala sto chutí otočiť sa a čo najrýchlejšie utekať z kaníbky, nakoľko tam bolo príšerné svetlo. Neviem ako vás, no mňa zlé svetlo v kabínkach odrádza od samotnej kúpy oblečenia. V Reservede som natrafila zasa na desiatky šiat v zľavách – od 10 eur vyššie na rôzne príležitosti. V Pull&Bear som zasa natrafila na perfektné doplnky – obrovské bláznivé farebné náušnice, nádherné klobúky, krásne slnečné okuliare. H&Mko ma prekvapilo obrovským sortimentom v dosť veľkých zľavách, vzhľadom na to, že výpredaje ešte len začali. Avšak osobne sa mi nová kolekcia páčila oveľa viac než kúsky v zľave.

Za prvé dve fotky v článku ďakujem fotografke Mati Cimermanovej. Za poskytnutie priestorov na realizáciu článku ďakujem OC Central Bratislava a OC Vaňkovka Brno.

2 komentáre

 • Reply
  Katka
  6. januára 2018 at 13:40

  Super člãnok a perfektne zhrnuté tipy ? Neznášam keď mi je v obchode teplo a som ovešaná kabátom, obrovským šãlom + vecami na skúšanie. Preto vždy keď sa dá idem nakupovať autom a do obchodu už vojdem iba v pulóvri a s malou kabelkou.
  Inak súhlasím že nová kolekcia v H&M je krajšia ako výpredaje a dosť som sa musela ovládnuť ? tak len dúfam že niečo bude nakoniec v zľave ? a zlacnené šaty v Reserved sú moja srdcovka ?

 • Reply
  Viki
  8. januára 2018 at 11:52

  tak toto je skvelý článok 🙂 síce mi je na houby, lebo tento rok sa zľavám oblúkom vyhnem, ale určite niekedy v budúcnosti ho využijem 😉

  Viki Ceglédyová

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.