Život okuliarnika

Nosiť dioptrické okuliare nie je ťažké a mnohí to považujú za veľmi štýlovú záležitosť. Keď ich však nosíte od 11 rokov a máte dioptrie číslo 6, situácia sa dramaticky mení k horšiemu. Rozhodla som sa vám vtipne ukázať, ako asi vyzerá taký štandardný život okuliarnika, ktorý to naozaj nemá ľahké.

Hľadanie okuliarov poslepiačky namiesto ranného bozku hneď po prebudení 

Čo robia zamilované páriky hneď po prebudení? No predsa si láskyplne venujú zo dva-tri krásne pohľady a tiež zopár bozkov, ešte kým vstanú z postele. A čo robíme my? Keďže nielen ja, ale aj môj priateľ nosíme obaja okuliare, naše prebudenie nezačína bozkami a objatiami, ale hľadaním okuliarov poslepiačky, kdesi na nočnom stolíku. Vždy sa snažím, aby som okuliare našla hneď a bez ujmy na zdraví, no za tie roky sa mi už neraz stalo, že som prevrátila pohár s vodou (je predsa priesvitný, ktorý poloslepý človek to v izbe so zatiahnutými roletami vidí???) a vyliala ho na mobil alebo som si buchla hlavu do lampy a podobné iné úsmevné nehody.

Každoranný lízanec po okuliaroch je povinnou jazdou 

Keď už nájdem okuliare a dám pusu priateľovi, snažiac sa, aby sme si obaja nedokrivili okuliare a neodtlačili si vzájomne na sklá nosy, pribehne náš žiarlivý pes. Každé jedno ráno sa začína tým, že mi venuje jedno veľké obliznutie po celej tvári a cez okuliare. Je plné lásky a vždy mi to dodá tonu pozitívnej energie na celý deň, a tak ignorujem fakt, že mám sklá okuliarov celé mokré od psích slín.

Aj pitie kávy má svoje „čaro“  

Osud nám okuliarnikom nedopraje ani len vypiť si v pokoji rannú kávu. Prečo? Nuž, teplé nápoje a okuliare sa veru nekamarátia a ja podobné „zahmlenia“ zažívam aj pri obyčajnom cedení uvarených cestovín alebo vojdení do budovy v zime.

Postup pri obliekaní oblečenia 

Okuliarnici proste musia byť vo všetkom iní, a to aj v obyčajnom úkone, akým je obliekanie. Postup je nasledovný: vyberiete si zo skrine to, čo chcete mať v ten deň na sebe, idete si obliecť vrchnú časť, zavadíte o okuliare, tie sa vám pritlačia k tvári a zamažú od make upu, vrchnú časť oblečenia si dáte dole, znova zavadíte o okuliare, ktoré vám skončia niekde na čele, dáte si ich teda dole, snažíte sa obliecť si danú vec ešte raz, zistíte, že aj tá je celá zašpinená od make upu. Následne si okuliare znova založíte a po stotine sekundy si ich dáte zasa dole, pretože sú celé zašpinené a musíte ich očistiť.

Predlžujúca špirála? Ale kdeže…

My, dámy okuliarničky, skrývame jedno veľké tajomstvo. Chorobne obdivujeme všetky ženy, ktoré pyšne nosia nádherné a dlhé mihalnice a vyžívajú sa v niekoľkých vrstvách špirály, ktorá im krásne predlžuje riasy, sťaby ich mali umelé. My totiž o dlhých a krásnych riasach á la Beyoncé môžeme len snívať. V momente, kedy ich máme čo i len trošku viac namaľované a dlhšie, bežia sa pozdraviť so sklami okuliarov a zanechať po sebe stopy.

Graf čistenia okuliarov 

My okuliarnici sme v čistení nesmierne svedomití a niekoľkokrát denne si naše druhé oči čistíme špeciálnou textíliou na to určenou. No, toto trvá asi tak prvý týždeň, keď z optiky odídeme s novými sklami. Kvalita čistiaceho prostriedku priamo úmerne klesá s dĺžkou používania okuliarov. Ja si momentálne okuliare utriem do hocičoho – spodok trička, dokonca plavky, no a minule to bola v zúfalstve aj ponožka.

Dážď nie je kamarát 

Nech je okuliarnik akokoľvek chránený pred vonkajšími vplyvmi, aj tak má v daždi okuliare úplne celé zamočené a nič cez ne nevidí. Ja som napríklad raz, hľadiac do zeme zahanbene s okuliarmi celými zamočenými, vrazila čelom priamo do lampy na chodníku. Vtedy mi v hlave vznikol miliónový nápad – stierače na okuliare!

Slnko + žmúrenie = vrásky 

Ja, prvotriedny okuliarnik, mám tak vysoké dioptrie, že o nosení klasických slnečných okuliarov môžem len snívať. Mojim chlebom každodenným je teda neustále žmúrenie kdekoľvek vonku. Nehovoriac o tom, že zo žmúrenia sa mi robia slušné vrásky.

Sprchovanie je paraolympijským športom

Každý okuliarnik je bez svojich druhých očí tak trochu paraolympionikom a aj obyčajné sprchovanie sa pre nás mení na paraolympijskú disciplínu. Nevidíme totiž nič a mne sa úplne bežne stáva, že si dám na vlasy šampón pre psa, namiesto toho môjho, nehovoriac o holení. To sa občas mení na pekný horor. Rovnako nepríjemne sa cítim napríklad aj na plavárni – tam chodím takmer každý deň a do bazéna doslova triafam len po pamäti.

Večerné „muckanie“ 

Naše „muckanie“ a iné prejavy lásky občas skôr pripomínajú zápas o čo najmenšie zašpinenie a pokrivenie okuliarov. Holt, jeden okuliarnik to má v živote ťažké, ale dvaja v jednej domácnosti – to je občas pekná pohroma.

Nočná paranoja

Keď okuliarnik spí, je to asi jediná časť dňa, kedy na sebe nemá okuliare. No keďže ja som človek kreatívny s veľkou predstavivosťou, niekedy sa v noci zobudím a v polospánku, zahmlene, bez okuliarov vidím v izbe veľmi čudesné veci. Prikladám aj ilustračnú fotografiu – veľké tmavé lesknúce sa oči v tme rovno za posteľou (v skutočnosti len pes, ktorému sa nechce spať a hypnotizuje ma). To proste vidieť nechcete.

Keď som si znova po sebe prečítala tento text, život okuliarnika z neho vyznieva byť trošku ťažší, no úsmevný, ba až vtipný. Narovinu vám poviem, že v realite je to stokrát horšie a čím ďalej, tým viac si uvedomujem tie malé nedostatky, z ktorých sa za tie roky stali obrovské nevýhody a veci, ktoré mi veľmi znepríjemňujú obyčajný život a každodenné bežné úkony. Preto som sa rozhodla vyjsť z komfortnej zóny a zmeniť si život k lepšiemu pomocou laserovej operácie očí. V mojom prípade vysokých dioptrií ide v skutku naozaj o zmenu života. Veľmi dlho, snáď rok, som celú operáciu zvažovala, bála som sa a študovala som si všetko potrebné o procese operácie, typoch operácií, dĺžke liečenia, atď… Najskôr sa mi zdalo nepochopiteľné, že čakám takú dlhú dobu, no potom to osud celé zariadil. Na festivale Grape totiž mala stánok Neovízia očná klinika. Práve túto kliniku som si vyhliadla na zákrok, kvôli skvelým recenziám a expertom v obore. Neovízia urobila na Grape súťaž o 500€ na operáciu očí a ja som ju vyhrala! Prvýkrát v živote som niečo vyhrala, a to hneď takúto parádu. Sama tomu dodnes neverím. Potom, keď som sa na to pozrela v globále, mi bolo jasné, prečo som tú operáciu toľko odkladala. Bolo to presne preto, že na Grape sa stane toto. Už som stihla prednedávnom aj absolvovať predoperačné vyšetrenie a zajtra – 21.9. ma čaká vysnívaná operácia. Držte mi preto palce, o celom procese (výhody, celý postup, vyšetrenia, operácia, liečenie, …) vás samozrejme dopodrobna budem informovať. Takže čítajte blog!

9 komentárov

 • Reply
  Katarína
  20. septembra 2017 at 20:40

  Úplne ťa chápem, keďže ja som nosila okuliare s takmer piatimi dioptriami… Vonku som ich bežne nenosila (hlavne kvôli tomu, že som chcela lepšie vyzerať ?), a tak sa mi bežne stávalo, že som známych na ulici nespoznávala (niekedy ani vlastných rodičov.. ?). Vtipných príhod bolo viac, ale asi najviac spomínam na to, keď som si dohodla rande a dotyčného chalana večer nespoznala. Prešla som okolo neho a on na mňa divne pozeral, kam idem…? Pred siedmimi rokmi som bola tiež na operácii očí a bolo to jedno z mojich najlepších rozhodnutí… Súčasnému priateľovi som mohla povedať, že konečne vidím, koho som si vybrala…? Neboj sa, aj keď možno zo začiatku budeš mať strach, čo bude, ako bude a či to všetko bude ok. Držím palce a o pár dní už budeš “kukať”. ?

  • Reply
   Lenka
   20. septembra 2017 at 20:49

   Katu 5ky dioptrie a ty si išla von bez nich? Klobúk dole! Ja by som pri mojej šikovnosti vrazila do prvej lampy 😀 ale ďakujem za krásne slová a aj za držanie palcov 🙂

 • Reply
  Sandra
  20. septembra 2017 at 20:50

  Perfektný článok, ktorý však naplno pochopia len okuliarnici 🙂 ! V každom jednom bode s tebou úplne súhlasím a smejem sa na rannom lízanci od psíka 🙂

 • Reply
  Any
  20. septembra 2017 at 21:05

  haha no ja som sa dobre zasmiala 🙂 a veľa šťastia na operácií!!!

 • Reply
  Romilikes
  20. septembra 2017 at 21:13

  Držím palce, nech všetko dopadne perfektne a ty sa budeš môcť tešiť zo života bez okuliarov :-*

  • Reply
   Lenka
   22. septembra 2017 at 18:03

   ďakujem Romi! už teraz sa veľmi teším 🙂

 • Reply
  Sizeer
  22. septembra 2017 at 15:58

  Děkují za rady 🙂 určitě je použiju a uvidíme co bude dál.

  • Reply
   Lenka
   22. septembra 2017 at 18:02

   aké rady? v tomto článku sú postrehy zo života ľudí, čo nosia okuliare, rady tu veľmi nevidím 😀

 • Reply
  Všetko o mojej laserovej operácii: cena, postup, bolestivosť, ne/výhody… – The Stylemon
  26. septembra 2017 at 13:22

  […] si našetrila dostatočné množstvo peňazí a približne rok som zvažovala operáciu. O tom, aký je život okuliarnika, si môžete prečítať v mojom predošlom článku. Rozhodla som sa teda zlepšiť si život, aj […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.