Ako správne skladovať oblečenie? Moje tipy

Z rozhovorov s rôznymi kamarátkami či známymi som zistila, že veľké množstvo žien nevie, ako správne skladovať oblečenie. Veď čo je na tom také náročné? Rifle, mikiny, tričká či svetre, šup do veľkej skrine a všetko, čo sa môže skrčiť – šaty alebo košele – šup s nimi na vešiaky. Ono to však takéto jednoduché nie je a ľudia často ani netušia, že si takýmito „manévrami“ môžu znehodnotiť a zničiť oblečenie. V mnohých šatníkoch tiež vládne chaos a neporiadok, ktorého výsledkom je pocit, že si nemáme čo obliecť, nehovoriac o hodinách strávených pred skriňou. Ako teda oblečenie skladovať správne tak, aby sa neznehodnotilo a mali sme všetko pekne prehľadné? Poradím ti ja – módna blogerka a nákupná maniačka so šatníkom veľkým ako moja niekdajšia detská izba!

Viditeľnosť

Práve tá je v šatníku nesmierne dôležitá. Darmo máme v skrini krásne šaty od výmyslu sveta, keď ich ani poriadne nevidíme a po čase na ne kvôli tomu aj zabudneme. Nehovoriac o tom, že v šatníku, do ktorého ani poriadne nevidíme, sa nám ani nechce pozerať a stratíme chuť niečo originálne vymyslieť a pekne sa obliecť. Skriňa preto musí byť na viditeľnom mieste, najlepšie otočená k oknu. Ak takú možnosť nemáš, napríklad ja som si kúpila malé LED lampy, ktoré som prilepila na poličky v skrini.

Prehľadné komíniky

Pamätaj, že aj v úhľadných komínikoch sa oblečenie môže trochu pokrčiť. Ja takto skladujem len hladké oblečenie, ktoré sa nedokrčí – mikiny, svetre, tepláky a tričká, ktoré nie sú zo 100% bavlny a nekrčia sa. Usporiadanie komínikov záleží od tvojho vkusu a chute. Keďže ja toho mám v šatníku viac než dosť, vyhovuje mi triedenie podľa druhu oblečenia a následne aj podľa farby. V takomto prehľadnom šatníku nájdem napríklad sivú mikinu za sekundu.

Do práce a na doma

Takto mám oblečenie rozdelené doma na dedine. Keď som doma, nosím predsa staré tepláky či vyťahané tričko a keby som toto oblečenie skladovala spolu s novým oblečením, ktoré nosím do práce či do mesta, zbytočne by bol v tom chaos. Takéto domáce oblečenie skladujem v najvyššej časti skrine a nedoprajem mu luxus vešiakov, pretože predsa prečo aj.

Ne/výhoda vešiakov

Ak máš šťastie a vlastníš veľký walk-in šatník s množstvom vešiakov, pamätaj, že nemáš vyhraté. Pretože aj vešiaky majú svoje nevýhody. Oblečenie na nich sa môže veľmi rýchlo natiahnuť a zmeniť tak tvar. Mne sa napríklad natiahli a znehodnotili dlhé večerné šaty a zopár svetrov, ktoré som skladovala na príliš tenkých vešiakoch. A čo je hlavné – kúp si všetky vešiaky rovnaké. Ja som mala každý vešiak iného tvaru a farby, pretože som chcela využiť to, čo mám doma a nechcelo sa mi kupovať si zbytočne nové. Rozdielna veľkosť a hrúbka vešiakov mi však v šatníku urobila to, že niektoré kúsky zbytočne vytŕčali, pokým iné zostali úplne skryté. Pre mňa najlacnejšie a najlepšie šikovné nábytkové vešiaky sú klasické ľahké plastové.

Nenosené oblečenie

Čo s oblečením, ktoré už nenosíš? Ja ho zvyknem poskladať do uzatvárateľných krabíc, ktoré sú skladné a oblečenie je v nich chránené pred svetlom a prachom. Do krabice nezabudni hodiť sáčok proti moliam, ktorý oblečenie aj pekne rozvonia. Skvelým trikom je aj obrúsok, ktorý sa zvyčajne dáva do sušičky oblečenia. V lete elegantné dlhé kabáty a univerzálne dámske saká skladujem na hrubších drevených vešiakoch a dám ich do obalu na oblečenie. ak taký nemáš, rovnako dobre pomôže aj obyčajný sáčok na smeti.

Kabelky ako knihy

Kabelky nikdy nedávaj do krabice alebo ich nikdy neukladaj na seba, pretože porušíš ich tvar a znehodnotíš ich. Kabelky by sa mali skladovať ako knihy, teda v rade jedna vedľa druhej.

Rifle na troje

Rifle nikdy neskladuj na vešiaku, ale všimni si, ako ich skladujú v obchode – sú preložené trojmo. Je to preto, lebo takýmto spôsobom rifle neprehýbaš na mieste medzi nohami ktoré sa veľmi namáha aj bez toho. Najčastejšie sa rifle kazia a trhajú hlavne tam.

A čo s pokrčenými vecami?

Nech budeš uskladňovať oblečenie akokoľvek, aj tak sa ti veľmi často stane. Že vytiahneš nejaký kúsok, ktorý ešte bude treba prežehliť. Mne sa najviac osvedčila parná žehlička s vlastným stojanom. V šatníku ti zaberie síce viac miesta ako obyčajná žehlička, no podľa mňa je stokrát lepšia a vyplatí sa aj napriek tomu, že cena je vyššia. Vyžehlíš s ňou úplne všetko perfektne ako v obchodoch, a to za pár sekúnd a nikdy nebudeš mať so žiadnym oblečením problém.

3 komentáre

 • Reply
  Rose Tascher
  24. augusta 2017 at 11:52

  Já mám podobný systém, jako ty- co se dá poskládat do komínku, to mám v jedné skříni a co se dá navěšet, to mám v druhé skříni.. a co mi hrozně moc pomohlo, tak je práve skladování podle druhu oblečení a podle barvy – takže mám trika, tílka, sukně a kraťase, kalhoty, domácí oblečení – poskladane každe v jednom komínku a od nejtmavší po nejsvětlejší barvu.. a to samé ve skříni na věšáku :))

 • Reply
  Dominika
  24. augusta 2017 at 15:46

  Pekný článok aj fotky 🙂 Mne občas robí aj radosť to, keď si robím vo veciach poriadok – triedim ich, ktoré nosím viac a tie, ktoré menej dám zvlášť 🙂 Ja som tak trochu robila tiež o tom článok tu: http://www.desirefashionblog.com/co-ukryva-moj-satnik/

 • Reply
  Janka Prievozka
  28. januára 2019 at 13:54

  ja si už dlho uskladnujem svoje oblecenie v plastovych prepravkach ktore su uzatvaratelne a stohovatelne su od plasticpackaging.sk a su recyklovatelne 🙂

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.