Pretty doesn´t hurt

Beyoncé vo svojom aktuálnom hite spieva „pretty hurts“, čiže „krása bolí“. Pýtam sa ale, je to vlastne pravda? A ak áno, do akej miery je to ešte únosné?

 

Žijeme v 21.storočí, v čase, kedy na nás z billboardov, časopisov a reklám hľadia dokonalé ženy s bezchybnou pleťou a osím driekom. Málokto si ale uvedomuje, že to, čo vidíme na titulke časopisu nie je nič iné, len skvele vyzerajúca fikcia, ktorá má za úlohu pritiahnuť našu pozornosť. Podvedome sa každá žena chce takejto fikcií vyrovnať. Len sa rozhliadnite okolo seba a uvidíte ženy s 3D umelými dlhými mihalnicami, vytetovaným obočím, gélovými dlhými nechtami, napumpovanými ústami, zväčšeným poprsím či s nadpojenými umelými vlasmi…

Mama said, “You’re a pretty girl.
What’s in your head, it doesn’t matter
Brush your hair, fix your teeth.
What you wear is all that matters.”

Kde je ale tá zdravá hranica, kedy len robíme niečo viac pre seba a svoju krásu a kedy to už hraničí s niečím pekne nebezpečným? Ženy akosi zabudli, že prvoradá je pohodlnosť a praktickosť. Predavačka v supermarkete si urobí dlhokánske pestrofarebné gélové nechty, aby sa okoliu páčila, no akosi zabúda na to, že v práci len s ťažkosťami s takými nechtami zoberie od zákazníka mince zo stola. Sekretárka nosí celý deň na nohách vysoké opätky napriek veľkým bolestiam, len aby jej nohy vyzerali dlhšie a zadok lepšie. Fotomodelka si dá zväčšiť poprsie, pretože je to teraz v móde, no zabúda na to, že s takým krásnym športom ako je beh sa môže rozlúčiť. Prečo ale podstupujeme tieto veci? Musí naozaj krása bolieť?

Pretty hurts, we shine the light on whatever’s worst
Perfection is a disease of a nation, pretty hurts, pretty hurts
We try to fix something but you can’t fix what you can’t see
It’s the soul that needs the surgery

Beyoncé spieva správne, že „dokonalosť je len choroba našej spoločnosti a jediné, čo potrebuje operáciu je duša. Práve spoločnosť a jej tlak nás núti robiť bláznivé veci. Chodíme do solária, pretože chceme vyzerať krásne a sviežo, presne ako tá modelka na titulke Emmy. Nosíme sťahovacie spodné prádlo a korzety, odrastené nenafarbené vlasy sú neprípustné a ak náhodou máte malé alebo žiadne prsia, tak po Vás ani pes neštekne. Ktorá žena v dnešnej dobe „balí“ chlapov na svoju osobnosť? Prvoradá je pre nás vonkajšia krása a na charizmu, intelekt a charakter už neostáva miesto.

Blonder hair, flat chest
TV says, “Bigger is better.”
South beach, sugar free
Vogue says, “Thinner is better.”

Chceme chudší driek, väčšie prsia, dlhšie nohy, hustejšie vlasy, belšie zuby, tmavšie obočie. Trháme si zuby a dávame urobiť umelý dokonalý chrup tak ako hollywoodske hviezdy, držíme drastické diéty, aby sme vyzerali presne tak ako najvychytenejšia 13 ročná modelka, dávame si implantáty všade na tele, aby sme boli dokonalé. Dokonalosť. To je choroba našej generácie.

Ain’t got no doctor or pill that can take the pain away
The pain’s inside and nobody frees you from your body
It’s the soul, it’s the soul that needs surgery

Média sa vysmievajú celebritám, ktoré si nestihli oholiť nohy, bolo im vidno nohavičky, mali olúpaný lak na nechtoch či žlté zuby. Prirodzene, že keď toto čítame, chceme byť dokonalé, no zabudli sme, aké sme krásne bez make upu, ako vyzerajú naše vlasy bez farby na vlasy a litru tužidla, aký tvar má naše nevytrhané obočie, ako super sa chodí bez opätkov, ako vyzerajú naše ruky bez umelých nechtov a laku… Zamyslime sa nad tým a na chvíľu si to skúsme. Boli by sme so sebou spokojné aj tak?

V pesničke od Beyoncé sa skrýva naozajstná pravda. Ak nie sme spokojné samy so sebou, keď sa ráno pozrieme do zrkadla, strapaté, nenamaľované, v obyčajnom pyžame, aký je to život? O čo ľahšie, krajšie a pohodlnejšie by sa nám žilo, keby sme sa zbavili týchto chorých zvykov našej generácie?

DONE 3 DONE 12DONE 10DONE 13DONE 5 DONE 6   DONE 9DONE 8  DONE 2DONE 7

Čo sa outfitu týka, je úplne letný, keďže je pekné teplé slnečné počasie 🙂 Moje nové topánky z Office shoes milujem hneď od prvej chvíle! Opätok absolútne nie je vysoký a chodí sa v nich super. Plus vďaka decentnej telovej farbe sa hodia naozaj ku všetkému. Ďalšou vychytávkou, ktorú som objavila len nedávno, sú tieto super pilotky z letnyhit.sk. Klasické pilotky so zlatým rámom som chcela už dlhšie a tieto ma oslovili najviac. Stránka letnyhit.sk z ktorej som okuliare objednávala má v ponuke toľko modelov, že by som si ich objednala aj desatoro 🙂

Vybrala som takisto víťaza poslednej súťaže, v ktorej ste mohli vyhrať výrobu trička zadarmo od shirtinator.sk . Vybrala som  Helen (hell561@zoznam.sk), ktorej slogan “Schovaj predsudky! Ukáž srdce.” ma oslovil najviac. Ďakujem všetkým, ktorí sa do tejto skvelej súťaže zapojili a vedzte, že určite nebola posledná 🙂

DONE 1

Crop top – H&M

Skirt – Second hand

Clutch – Michael Kors

Sandals – Oficce shoes, available here

Sunglasses – letnyhit.sk, I love also this one

Ring – gift from Mexico

Bracelet – H&M

2 komentáre

 • Reply
  miri
  3. augusta 2014 at 17:15

  Great post! Love your look! You look stunning!

  XX
  Miri
  http://currentlywearing.com

 • Reply
  Louis Vuitton Borse
  21. augusta 2014 at 6:20

  Thanks for one’s marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice evening!
  Louis Vuitton Borse http://www.venditadilusso.com/

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.